KONKURS „ANGIELSKI W MEDYCYNIE”

Dnia 15 lutego 2024 roku odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu „Angielski w medycynie”, którego celem jest rozwijanie umiejętności uczniów z zakresu chemii i biologii w połączeniu z dobrą znajomością języka angielskiego. Organizatorem tego konkursu jest V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. W drugim etapie udział wzięło 3 uczniów z naszego liceum:

         Kamil Będkowski – klasa IV a – nauczyciel p. prof. Marzena Kossak-Wąchała

         Kamila Durdzińska – klasa II a – nauczyciel p. prof. Elina Szago-Lalak

         Wiktor Langier – klasa IV a – nauczyciel p. prof. Marzena Kossak-Wąchała

Czekamy na wyniki z drugiego etapu i trzymamy kciuki za naszych uczestników!

Newsa przygotowała p. prof. Elina Szago-Lalak

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

W 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej został ustanowiony Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Kluczowym celem DBI jest rozpowszechnianie oraz inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, promowanie pozytywnego korzystania z Internetu oraz zapoznawanie nauczycieli, wychowawców i rodziców z problematyką bezpieczeństwa w Internecie.

W Polsce organizacją tego wydarzenia zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Czytaj dalej

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski – pomysł na twoją przyszłość”

Z radością informujemy, iż dwóch uczniów z naszej Szkoły: Wiktor Langier z kl. 4a, opiekun P. Prof. Marzena Kossak-Wąchała i Wiktor Krocz z kl. 4f, opiekun P. Anna Cholewa-Purgał, zakwalifikowało się do dziesiątki finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Język angielski – pomysł na twoją przyszłość”, współorganizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nagrodą dla laureatów będą indeksy KUL na wybrany kierunek humanistyczny.
Finał odbędzie się w Rybniku 12 marca 2024. Gratulujemy sukcesu i życzymy finalistom powodzenia.

Newsa przygotowała: p. prof. Anna Cholewa-Purgał

Wykłady pod hasłem Black Culture Day

W poniedziałek 15 stycznia klasa 3 F miała przyjemność uczestniczyć w wykładach pod hasłem Black Culture Day. Spotkanie odbywało się w języku angielskim i dało możliwość bliższego poznania krajów Afryki, historii niewolnictwa, muzyki gospel, czy postaci Martina Luthera Kinga i jego walki o prawa afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Prowadzącymi byli wykładowcy uczelni i studenci międzynarodowi, między innymi z Ghany. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach i zakończyło interaktywnym quizem kulturowym, w który nasi uczniowie mocno się zaangażowali i zajęli wysokie noty, również na podium. Była to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla standardowych zajęć szkolnych.

Newsa przygotowały: p. prof. Joanna Wołkowicka, p. prof. Marzena Kossak-Wąchała

WYNIKI KONKURSU ENGLISH HIGH FLIER

Po długim wyczekiwaniu otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English High Flier. Podobnie jak w roku ubiegłym wyniki są dla nas bardzo korzystne i przedstawiają się następująco:

WYNIK BARDZO DOBRY-

Weronika Rychter -4b (nauczyciel M.Korpus)

Tyberiusz Jeziorski i Maja Radomiak -1a (nauczyciel M.Kossak)

Mateusz Ptaszek i Hubert Kukuła -1c (nauczyciel M.Leśniak)

WYNIK DOBRY-
Julia Perlińska -4f, Aleksandra Janus 4a, Patrycja Stodółkiewicz -4a (nauczyciel M.Kossak)

Kinga Biecek -3a, Julia Urbanik -2f (nauczyciel J.Wołkowicka) Czytaj dalej

Wizyta nauczycieli z Bambergu

Tradycją stało się, że w okresie poświątecznym gościliśmy nauczycieli stażystów oraz nauczycieli akademickich z Bambergu (Niemcy). Ten projekt hospitacyjny to rezultat porozumienia podpisanego przez Urząd Miasta Częstochowy oraz  Dientzenhofer – Gymnasium Bamberg w lipcu 2015 r. Obecnie projektem kieruje I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we współpracy z VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym im. gen. J. Sowińskiego. Czytaj dalej