Najnowsze wpisy

Vincent van Gogh

„Normalność jest jak utwardzona droga, wygodnie się nią idzie, ale kwiaty na niej nie rosną” – Vincent van Gogh.

Zaskakująco chyba dla wszystkich czytelników moich artykułów- bohaterem będzie nie pisarz czy poeta, ale artysta malarz.

W bibliotece znajduje się sporo wydawnictw z reprodukcjami jego obrazów, więc spokojnie mogę zaprosić do wypożyczeń. Chciałam napisać o człowieku, który za życia nie sprzedał ani jednego obrazu, a 73 lata po jego śmierci rząd holenderski zakupił je od bratanka za cenę 15,5 mln guldenów!(1963) Vincent van Gogh (bo o nim mowa)urodził się 30.03.1853 w Holandii w rodzinie pastora, zmarł 29.07.1890 w Auvers (Francja).

Twórczość artysty, której nie sposób oddzielić od jego życia, zamyka się w niespełna 10 latach. Cała jego młodość (do 27 roku życia) jest pasmem niepowodzeń świadczących o niemożności znalezienia miejsca w życiu i wśród ludzi. Niezwykle wrażliwy na ludzką nędzę i nieszczęście próbował prowadzić działalność misjonarską wśród ubogich górników w Borinage (Belgia). Nie miał jednak daru wymowy, a jego niezrównoważone usposobienie i nieuładzony tryb życia spowodowały konflikt z władzą duchowną.

Czytaj dalej

  1. Międzyszkolny Konkurs Poetycki „Miłość Uskrzydla Duszę” Komentowanie nie jest możliwe
  2. Uczniowie budują most do przyszłości Komentowanie nie jest możliwe
  3. Wyniki etapów szkolnych Olimpiad COPTIOSH Komentowanie nie jest możliwe
  4. Z głębokim żalem zawiadamiamy Komentowanie nie jest możliwe
  5. Stwórz szkołę marzeń w MINECRAFT Komentowanie nie jest możliwe
  6. Ferie z TVP Komentowanie nie jest możliwe