Wygrana Klaudii Owczarek w konkursie „Od mundurka do togi”

4 lutego odbył się finał III edycji  konkursu „Od mundurka do togi”. Konkurs jest organizowany przez  Kancelarię Dawid&Partnerzy w Częstochowie. Zadaniem finałowym było wygłoszenie mowy końcowej, wcielając się w rolę obrońcy lub oskarżyciela.

Uczennica naszej szkoły, Klaudia Owczarek z klasy 3c zajęła I miejsce, pokonując tym samym pozostałych uczestników. Oprócz nagród rzeczowych, Klaudia wywalczyła sobie opiekę i staż w Kancelarii Dawid&Partnerzy.

Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Newsa przygotowała: p. prof. Agata Warta.

Bezpieczne ferie zimowe 2019

Poradnik bezpiecznego wypoczynku – do pobrania.

O czym warto pamiętać przed feriami

Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora, np. czy organizator dokonał zgłoszenia wypoczynku w kuratorium oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą. Organizatorzy mogą zgłaszać wypoczynek zimowy od października 2018 r.

Czytaj dalej

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2019 zostało objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2019 jest Facebook.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W roku 2019 DBI obchodzony jest 5 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci.

Informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 publikowane są w serwisie www.saferinternet.pl.

Warsztaty Matematyczne

Instytut Matematyki Politechniki Częstochowskiej organizuje Warsztaty Matematyczne adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych przedmiotami ścisłymi.

Zajęcia odbywać się będą w czwartki w godz. 15:00 – 16:30 w sali 310 w budynku głównym Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, Al. Armii Krajowej 21. Warsztaty poprowadzą pracownicy Instytutu Matematyki Politechniki Częstochowskiej. Przedmiotem Warsztatów będą m.in. zagadnienia z algebry wyższej i analizy matematycznej, które nie występują w programach szkolnych.

Udział w Warsztatach jest bezpłatny. Rejestracja uczestników do dnia 8.03.2019r. pod adresem www.im.pcz.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Terminarz spotkań – do pobrania.

Współpraca międzynarodowa z Rabin High School z Izraela

W czerwcu 2018r., nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą z Izraela Rabin High School.  Współpraca została podjęta za sprawą Pana Alona – Przewodniczącego Związku Żydów Częstochowian w Izraelu i jest częścią realizowanego przez naszą szkołę Programu „Zachować Pamięć.  Historia i Kultura  Dwóch Narodów” pod kierunkiem p .prof. A. Warzechy, p. prof. A. Warty

Rabin High School znajduje  się w miejscowości Kfar Saba, która  położona jest w centralnej części Izraela. Efektem kilku miesięcznych działań , jest przygotowanie wizyty 100 osobowej grupy uczniów z tej szkoły i nauczycieli, która  odbędzie się 15 marca 2019 r. W czasie półrocznej współpracy został dokonane założenia pobyty  grupy w naszym liceum, a także wymiana mailowa między uczniami.  Jest to druga partnerska szkoła z Izraela, z którą pojedliśmy współpracę, wcześniej  trzy krotnie gościliśmy  szkołę Hayovel  High School z  Herzely. W ramach przygotowań do wizyty w styczniu tego roku gościliśmy w naszej szkole Alona Godmana,a także podjęcia szerszej współpracy przez naszą szkołę  ze stroną  z Izraela.

Newsa przygotowały: p. prof. Agnieszka Warzecha, p. prof. Agata Warta.

Kolejny sukces matematyczny

Bardzo miło nam poinformować o kolejnym sukcesie matematycznym ucznia naszej szkoły. 18 stycznia w WOM Częstochowa odbył się etap rejonowy kolejnej edycji Sląskiego Konkursu Matematycznego (organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, Uniwersytet Śląski i Polskie Towarzystwo Matematyczne). Uczeń klasy 2d, Mateusz Nabiałek, zakwalifikował się do finału konkursu, który odbędzie się w marcu w Katowicach.

Newsa przygotował: p. prof. Jarosław Jeruszka.