151. rocznica urodzin Marszałka Piłsudskiego

5 grudnia przedstawiciele klasy 1f wraz z wychowawcą uczestniczyli  w obchodach urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych oraz uczniowie częstochowskich szkół. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę „Częstochowianie dla niepodległej”, umieszczoną na budynku ratuszu.

Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter ze względu na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie uroczystości odbyło się ślubowanie Korpusu Kadetów oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

Newsa przygotowała: p. prof. Agata Warta.

Kopernik w ZF Group

W dniu wczorajszym w ZF Group odbył się finał projektu poświęconemu tworzeniu gier komputerowych działających w wirtualnej rzeczywistości. Nasze liceum dumnie reprezentował mocny zespół uczennic i uczniów klasy 3d w składzie: Jakub Mroziński, Dawid Polaczek, Oliwia Prudzic, Marcelina Ziętal pod opieką p. dyr. Marcina Terka. Trzecioklasiści stworzyli rewelacyjną grę pod wszystko mówiącym tytułem Escape Room. Interakcja gracza ze światem gry odbywała się za pomocą gogli VR.

Serdecznie gratulujemy uczennicom i uczniom oraz dziękujemy za możliwość udziału w warsztatach p. Katarzynie Zyskowskiej, Dyrektor Operacyjnej IT Center ZF Group.

II etap Olimpiady Statystycznej

Do II etapu Olimpiady Statystycznej zakwalifikowali się uczniowie:

  • Klaudia Janeczek 3f
  • Oliwia Prudzic 3d
  • Kacper Łysakowski 3f

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
Informujemy, że Zawody Okręgowe odbędą się 9 stycznia 2019 r.

Newsa przygotowała: p. prof. Justyna Stępień.

Świąteczna Zbiórka Żywności

30 listopada 2018 roku uczniowie klasy 2f: Aleksandra Woś, Adrianna Krawczyk oraz Artur Koleba wraz z wychowawcą p. prof. Katarzyną Wilk wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Banki Żywności, czyli wspólnotę 31 Banków. Ich celem jest przede wszystkim ratowanie żywności przed zmarnowaniem oraz wspieranie żywnością najbardziej potrzebujących. Tym razem celem zbiórki było wsparcie chorych związanych ze Stowarzyszeniem Hospicjum Dar Serca z siedzibą w Częstochowie przy ul. Orzechowskiego 1. Młodzi wolontariusze od 9 rano do 14.30 w Tesco przy ul. Drogowców 43 z dużym zaangażowaniem zachęcali kupujących do tego, by wsparli akcję na rzecz podopiecznych hospicjum.

W ciągu zaledwie pięciu godzin udało się im zebrać osiem dużych pudełek z żywnością o długim terminie ważności. W koszu, do którego młodzież zbierała żywność, znalazły się przede wszystkim takie produkty jak: mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, olej, mleko, dżem, słodycze, masło, przyprawy itp.

W realizacji tego przedsięwzięcia bardzo pomogli pracownicy Tesco, którzy służyli radą i wsparciem przez cały czas zbiórki. Wolontariusze spotkali się z dużą życzliwością klientów marketu, którzy ofiarowali tak wiele potrzebnych w święta produktów dla rodzin najuboższych, osób starszych oraz dotkniętych chorobą, tym samym sprawiając, że święta podopiecznych hospicjum także będą szczęśliwe. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali życzliwość i wsparcie za piękny DAR SERCA.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Wilk.

Olimpiada Cyfrowa

W dniu 20 listopada odbył się I etap III edycji Olimpiady Cyfrowej 2018/19. Wzięło w nim udział 2 584 uczniów i uczennic z 300 szkół w całej Polsce. Zgodnie z punktem 4.4.11. Regulaminu Olimpiady – do II etapu zostało przyjętych 290 osób, które otrzymały co najmniej 67,33 pkt. Tym samym próg procentowy wyniósł 68,7%. Do II etapu zakwalifikował się uczeń naszego liceum Mikołaj Rajczyk z klasy II D, tym samym jest on jedyną osobą reprezentującą Częstochowę.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

Newsa przygotował: p. prof. Łukasz Jarząbek.

Spotkanie ze Stypendystą Uniwersytetu Cambridge

29 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły Maciejem Tomeckim, obecnie Stypendystą  Uniwersytetu Cambridge.

Maciej jest absolwentem naszej szkoły, uczęszczał do klasy z rozszerzoną historią, wiedzą o społeczeństwie. W 2010 r.  ukończył  Liceum Kopernika, uzyskując bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym, co umożliwiło podjęcie studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji  Uniwersytetu Warszawskiego. Już w czasie studiów podjął aktywność zawodową, współpracując z międzynarodowymi kancelariami prawniczymi. Obszarem zainteresowania Macieja jest prawo energetyczne, innowacje. Po ukończeniu studiów prawniczych , uzyskał stypendium na Uniwersytecie Cambridge i podjął studia na kierunku stosunki międzynarodowe, dyplomacja.

W czasie spotkania Maciej opowiedział  uczestniczącym w nim  uczniom  z klas 1b,2b,2c,3c., o studiach prawniczych, jak  przebiegał proces rekrutacji na Uniwersytet Cambridge jakie są oczekiwania uczelni wobec przyszłych studentów. Nasi uczniowie zadawali liczne pytania dotyczące samych studiów, warunków życia w Cambridge, perspektyw jakie dają takie studia.

Dziękujemy Maciejowi za interesujące i merytoryczne spotkanie i życzymy dalszych sukcesów, a uczniom za aktywny w nim udział.

Newsa przygotowały: p. prof. Agnieszka Warzecha, p. prof. Agata Warta.

Spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego

27 listopada w naszym liceum odbyło się spotkanie zorganizowane przez p. prof. Sylwię Denis z przedstawicielami Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie panią dr Małgorzatą Niemiec – Knaś i dr Andrzej Skwara, którzy to przedstawili naszym uczniom ofertę studiowania na Studiach dualnych, które to są nowoczesnym modelem studiów efektywnie wiążący naukę w Uniwersytecie i pracę zawodową. Dzięki studiom dualnym student jednocześnie zdobywa wykształcenie wyższe oraz praktyczne przygotowanie do pracy zawodowej. Czytaj dalej