Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W roku 2023 DBI przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

W ramach obchodów dnia 10 lutego 2023 r. klasa IA pod opieką p. prof. Anety Michałowskiej i p. prof. Sylwii Płaczek wybiera się na lekcję biblioteczną do WOM-u w Częstochowie z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Temat zajęć: „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”. Na spotkaniu będą poruszane zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa w sieci,  sposobów skutecznych zabezpieczeń oraz właściwych zachowań w cyberprzestrzeni.

Informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 publikowane są w serwisie www.saferinternet.pl.