Rok 2023 Rokiem Kopernikańskim!

Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci wybitnego astronoma.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w symbolicznym dniu urodzin naszego Patrona publikujemy informacje dotyczące działań związanych z obchodami Roku Kopernikańskiego w naszym liceum.

Uroczyste rozpoczęcie Roku Kopernikańskiego miało miejsce w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, w dniu 13 stycznia 2023 r., gdzie odbył się noworoczny koncert. Nieprzeciętne umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, tworzący zespół muzyczny ,,Zrano” oraz grupę teatralną ,,Pod wiszącym kotem”. Fotoreportaż z wydarzenia zamieszczony został na stronie http://www.tvorion.pl/kopernik-zaprezentowal-noworoczny-koncert/.

VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie zaplanowało podjęcie szeregu działań upamiętniających postać Patrona szkoły, m.in.:

  • Międzyszkolny konkurs poetycki „Sięgając gwiazd z Mikołajem Kopernikiem” – konkurs na napisanie wiersza na temat M. Kopernika, w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe kl. 6-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Rozpoczęcie konkursu 20 lutego 2023 r., termin nadsyłania prac do 24 marca 2023 r.
  • Stworzenie wielkoformatowej mozaiki prezentującej popiersie Mikołaja Kopernika, składającej się z ok. 850 zdjęć nauczycieli, uczniów i pracowników niepedagogicznych VII L.O. w Częstochowie;
  • Udział delegacji liceum w IX Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich w Toruniu w dniach 26-28 maja 2023 r. organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”;
  • Wylot do Londynu dwóch delegacji składających się z 60 uczniów oraz 5 nauczycieli każda. W planach delegacji jest zwiedzanie Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Londynie oraz przekroczenie południka zerowego.
  • Projekt eTwinning wspólnie z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
  • Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku;
  • Konkursy Plastyczne nawiązujące do postaci Mikołaja Kopernika;
  • Uroczystość podsumowująca działania liceum zaplanowana jest na koniec września 2023 r. w Muzeum Monet i Medali. Podczas podsumowania zaprezentowany zostanie spektakl Szkolnej Grupy Teatralnej Pod Wiszącym Kotem nawiązujący do postaci Patrona.