Narodowe Święto Niepodległości

Zdjęcia – Marika Kuździeń

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości i z tej okazji Grupa pod wiszącym kotem zaprezentowała spektakl Wolność – kocham i rozumiem, który ukazywał różne emocje związane z tym ważnym dla każdego Polaka dniem. Z jednej strony szacunek i hołd dla Tych, którzy w walce o wolność oddali swoje życie, a z drugiej ogromny podziw dla entuzjazmu i wysiłku poprzednich pokoleń w budowaniu Niepodległej Rzeczpospolitej.
Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz dźwięki poloneza Fryderyka Chopina. Początek spektaklu to uszanowanie ofiar wielopokoleniowej walki o niepodległość, patriotów, którzy poświęcili życie, zdrowie, majątek i swoje marzenia. W kolejnej części aktorzy grupy teatralnej przenieśli widzów na warszawską ulicę międzywojnia. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia dwudziestolecia w różnych dziedzinach życia – od wspomnień o Ojcach Niepodległości i sukcesach polskich żołnierzy, polityka, reformy walutowa i przemysłowa, rozbudowa Gdyni,  po osiągnięcia naukowe – działalność Marii Skłodowskiej Curie czy Stefana Banacha, trendy w modzie, rozwój kultury, powstanie polskiego radia i kinematografii. Całość spektaklu uzupełniona była przez znane przez wszystkich piosenki tamtych lat, zarówno te wojskowe, jak i radosne przeboje filmowe. Przedstawienie prowadziło widza przez mieszankę emocji od wzruszenia po uśmiech, od zamyślenia po poczucie dumy jak ambitnym i niezłomnym narodem są Polacy.
Spektakl przygotowała Grupa pod wiszącym kotem w składzie:
Aleksandra Kała, Kacper Kowalczyk, Małgorzata Nocuń, Joanna Parzonka, Aleksandra Gorczyczyńska, Martyna Małż, Aleksandra Mirecka, Mateusz Kuzior, Wera Łyżniak, Zuzanna Niedbalska, Antoni Dziewiątkowski. Oprawa i obsługa techniczna Marcin Małek, prezentacja Mikołaj Białowąs, nagranie Filip Książek, zdjęcia Marika Kuździeń, dekoracja profesor Marta Leśniak, Alicja Gaudy, scenariusz całości uroczystości i reżyseria profesor Beata Gendek-Barhoumi.

Newsa przygotowała p. prof. Beata Gendek-Barhoumi