Projekt BohaterON

Po raz kolejny społeczność VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie realizowala projekt BohaterON. W tym roku dotyczył on m.in. historii pani Haliny Rutkowskiej- Rogozińskiej ps. Mała, Powstańca Warszawy, wielkiej Patriotki, służącej ojczyźnie całe życie. Jej słowa, Wszystko co dotyczy Polski, dalej jest dla mnie święte stały się mottem projektu. Spotkania z Panią Powstaniec stały się okazją do zebrania wspomnień i lepszego poznania historii. Projekt, jak co roku, obejmował też udział w obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia. W tym roku jako goście Pani Haliny uczestniczyliśmy w koncercie Warszawiacy śpiewają (Nie)zakazane piosenki na Placu Piłsudskiego w centrum stolicy.  
W ramach projektu BohaterON oraz dla uczczenia Roku Kopernikańskiego Grupa pod wiszacym kotem (koło teatralne VII LO) przygotowała rekonstrukcję dotyczącą akcji harcmistrza Aleksego Dawidowskiego pod pomnikiem Patrona naszego liceum w Warszawie. Wydarzenia te zostały opisane przez Aleksandra Kamińskiego w Kamieniach na szaniec i ta właśnie relacja stała kanwą filmu Kamienie na szaniec rzucone.
Realizacja projektu dotyczyła również lekcji przeprowadzonych w klasach maturalnych dotyczących obecności tematu Powstania Warszawskiego w literaturze i kulturze Nie złamie wolnych żadna klęska oraz przygotowania materiałów edukacyjnych w postaci padletu. Szkolenie na ten sam temat zostało również przeprowadzone w ramach doradztwa metodycznego w RODN WOM w Częstochowie. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

https://youtu.be/4OJ8I0CWbpI?si=gw6tp4SUbz40ZjdX

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi