Uczniowie Kopernika w hołdzie Powstańcom Warszawy

Warszawskie dzieci, pójdziemy w boj…

1 sierpnia to w polskiej historii data wyjątkowa, to dzień pamięci o Powstańcach i ludności cywilnej poległych w czasie warszawskiego zrywu 1944. Podobnie jak podczas poprzednich rocznic, tak i w tym roku w warszawskich uroczystościach brała udział młodzież VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie pod opieka pani Beaty Gendek-Barhoumi. Już 31 lipca po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczyliśmy w wieczornym Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Odczytywanie nazwisk dowódców, nazw oddziałów powstańczych, wspomnienia o grupach pomocniczych i cywilach wywoływało ogromne wzruszenie, podobnie jak salwa honorowa na część poległych. Wieczór zakończył się sentymentalnym koncertem przedwojennych piosenek Gdzie są chłopcy z tamtych lat.

1 sierpnia, który w tym roku, podobnie jak w 1944, wypadł we wtorek, rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odwiedziliśmy kwatery powstańcze pełne brzozowych krzyży. Odbyliśmy wspaniała lekcje historii słuchając opowieści pani Jadwigi, która 1 sierpnia 1944 roku żegnała swojego wujka, siedemnastoletniego Władka z Grupy Kampinos, który niestety z powstania nie wrócił. Władek nosił pseudonim Kamyk i trudno było nie przypomnieć sobie, stawiając znicz na Jego grobie, słów Juliusza Słowackiego o kamieniach rzucanych na szaniec. Odwiedziliśmy tez teren, gdzie mieściła się Gęsiówka, skąd powstańcy uwolnili ponad 300 Żydów, z których wielu przyłączyło się później do walczących oddziałów. Spacerowaliśmy po Śródmieściu, mijając wiele tablic upamiętniających m.in. miejsce wybuchu czołgu-pułapki, czy katastrofy Liberatora. Kolejny wzruszająca chwila to Godzina W, kiedy wrócilismy pod Pomnik Powstania Warszawskiego i ten szczególny moment, kiedy cale miasto ( a od niedawna cała Polska) zatrzymuje się w czci i zadumie nad ofiarą Powstania Narodowego. Przed koncertem Nie-Zakazanych piosenek odbyliśmy spacer po Podwalu obok pomnika Małego Powstańca oraz świątecznym Krakowskim Przedmieściu. Wieczór to spotkanie z tysiącami warszawiaków na Placu Piłsudskiego i wspólny śpiew Pałacyku Michla, Zośki, Marszu Mokotowa, Marszu Żoliborza, pieśni Warszawo ma i wielu, wielu innych z finałowym wykonaniem Warszawskich dzieci wśród morza biało – czerwonych flag.

Udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był najlepsza lekcja patriotyzmu i polskiej, trudnej i ważnej historii. Tych, którzy chcieliby złożyć hold Powstańcom zachęcamy do wysłania kartki na stronie www.bohateron.pl

W Warszawie część Powstańcom oddali tegoroczni maturzyści z klasy 3f oraz uczennice klasy 1c.

Autorami zdjęć są: Patrycja Olewinska i p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.