Kopernik pamięta

W roku szkolnym 2019/2020  Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowało akcję zatytułowaną „Szkoła pamięta”, której celem jest zachęcanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do organizowania działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia.

Święto Zmarłych jest szczególnym dniem pamięci o tych, którzy odeszli. Tego dnia gromadzimy się przy grobach naszych bliskich, by wspólnie wspominać ich życie, czas z nimi spędzony. Rolą szkoły i wychowawców jest zaszczepić i pielęgnować w uczniach tę pamięć, chęć uczestniczenia w życiu społecznym, poznawanie historii narodowej i lokalnej.

Uczniowie VII LO wraz z nauczycielami – p. prof. Ewą Lutostańską oraz p. prof. Katarzyną Wilk podjęli działanie mające na celu wspieranie akcji „Szkoła pamięta”. 25. października grupa licząca 50 osób wybrała się na częstochowski Cmentarz Kule, by wspólnie odwiedzić i uporządkować groby związane z wydarzeniami historycznymi oraz mogiły bezimienne i zapomniane. Młodzież zaopatrzona w rękawice, grabie i worki kilka godzin pracowała wraz z wychowawcami, by w dniu 1. listopada miejsca pamięci historycznej wyglądały czysto i schludnie. Piękna pogoda sprzyjała pracy, promyki słońca rozświetlały groby i pomniki, co sprzyjało rozmowom i wspominkom.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Wilk.