Czas na I Know America 2021 – Konkurs wiedzy o Ameryce

Rozpoczęła się rejestracja do Ogólnopolskiego Konkursu „I Know America”. Jest to trzy etapowy internetowy konkurs wiedzy o Ameryce skierowany do uczniów i uczennic szkół średnich w wieku od 14 do 19 lat. Nagrodą główną w Konkursie jest indeks na studia!

Konkurs ten jest organizowany od 18 lat przy współpracy z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki a także Amerykańską Izbą Handlową. Konkurs dzieli się na trzy etapy.

Etap I zwykle trwa od września do listopada. Uczestnicy rejestrują się na stronie internetowej Konkursu, gdzie wypełniają test jednokrotnego wyboru. Składa się on z 30 pytań w języku polskim i 30 pytań w języku angielskim. Zagadnienia obejmują takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, „słynne cytaty” czy sport. System sprawdza testy automatycznie i pozwala wyłonić 60 uczestników pierwszego etapu z największą liczbą punktów. Oni przechodzą dalej.

Etap II zwykle trwa od listopada do stycznia. Zadaniem 60 uczestników jest napisanie esejów w języku polskim na jeden z 15 tematów. Pełną listę zagadnień do opracowania zostanie opublikowana po zakończeniu etapu I. Do etapu III przechodzi 15 autorów najlepszych prac.

Etap III, czyli finał, odbywa w Warszawie zwykle między lutym a kwietniem. Przed przyjazdem do stolicy, 15 uczestników wyłonionych w etapie II nagrywa i przesyła na stronę internetową Konkursu filmy, w których wypowiadają się na jeden z trzech ogłoszonych wcześniej tematów. W tym czasie uczestnicy przygotowują się też do egzaminu ustnego na podstawie przygotowanej puli zagadnień. W Warszawie piętnastka finalistów rozmawia z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki i Fundacji Wspomagania Wsi.

Szczegóły znajdują się pod tym linkiem: http://knowamerica.pl/

Zachęcam was do wzięcia udziału w Konkursie!

Newsa przygotowała p. prof. Elina Szago-Lalak