Wycieczka do Złotego Potoku

10 czerwca 2021 r uczniowie klas 2f i 2g wybrali się na wycieczkę krajoznawczą wraz ze swoimi opiekunami: p. prof Katarzyną Krawczyk, p.prof Jolantą Olenderek, p. prof Anetą Michałowską i p. prof Joanną Wołkowicką.

Po wyruszeniu z miejsca zbiórki uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami udali się do Złotego Potoku. Pierwszym punktem wycieczki był Dworek Krasińskiego, który obecnie pełni funkcję muzeum. Jego wnętrze i historia są niezwykle ciekawe. Został on zbudowany z inicjatywy Stanisława Leskiego w 1829 r. Wincenty- ojciec Zygmunta Krasińskiego w 1849 r. podczas swojego pobytu na Jasnej Górze zauroczył się krajobrazem Jury Krakowsko-Częstochowskiej i dlatego 2 lata później zdecydowali się na zakup posiadłości wraz z całym dobytkiem. Zygmunt osobiście odwiedził Złoty Potok po raz pierwszy w 1852 r, a w 1857 r wraz z żoną i dziećmi odbywali liczne wędrówki po okolicy, nadając nazwy napotkanym elementom przyrody nieożywionej. Tutaj też powstało wiele jego dzieł. Jednakże beztroską sielankę przerwała śmierć jego córeczki- Elżbiety. Pochowano ją w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Załamany Zygmunt zdecydował się wówczas na wyprowadzkę do Paryża. Po nieporozumieniach związanych z przynależnością posiadłości, w 2008 r. dzięki wsparciu lokalnej gminy, powstało tutaj Muzeum Regionalne jego imienia. Na tym samym placu znajduje się Pałac Raczyńskich, Zespół Szkół wraz z internatem, a także schronisko młodzieżowe. Całość otacza bardzo zadbany, uroczy park. Przepływa tu także rzeczka- Wiercica. Odwiedzający na pewno zazna stoickiego spokoju, a także ucieknie od codziennych problemów i trosk. Po wizycie w tym malowniczym miejscu, uczniowie udali się w kierunku kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie wszyscy udali się na odpoczynek. W tym czasie można było chwilę odpocząć, coś zjeść, a także zażyć kąpieli słonecznych, delektując się spokojem. Po krótkiej przerwie, uczestnicy wycieczki odbyli spacer po lesie w kierunku Groty Niedźwiedziej.

Po 8 miesiącach codzienności nauczania zdalnego, wycieczka była czymś na co wszyscy czekali. Wyprawa była niezbitym dowodem na to, że nasza Jura Krakowsko-Częstochowska odznacza się wyjątkowością i nie trzeba jechać na drugi koniec Polski w poszukiwaniu pięknych widoków. Była to również idealna okazja na integrację między klasami, czego również brakowało podczas nauki w domu. Nikt z uczniów i opiekunów nie zapomni tego cudownego dnia.

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Michałowska.