PROJEKT ERASMUS+ KA1 – Mobilność w Irlandii

Kolejnym projektem w ramach Mobilności szkolnej kadry edukacyjnej Erasmus+ KA1 był kurs o nazwie „Intensive English language and Culture Course” realizowany w stolicy Zielonej Wyspy – Dublinie. Program tygodniowego kursu był nakierowany na rozwój znajomości języka angielskiego, gramatyki, leksyki oraz praktycznych technik w nauczaniu tego języka obcego wraz z aspektami kulturowymi. Połączenie tych elementów wzbogaciło nasz warsztat o nieocenione wartości przekazane z pierwszej ręki przez prowadzącą kurs -rodowitą użytkowniczkę języka, Joanne Scanlon. Oczywiście nie sposób tu nie docenić faktu iż język irlandzki jest unikatowy sam w sobie, i najlepszym sposobem na poznanie go przynajmniej w małym zakresie jest wizyta w Irlandii.

Każdy dzień rozpoczynał się odwiedzeniem miejsc związanych z architekturą, historią, literaturą Irlandii, w towarzystwie wykładowcy lub przewodnika, po czym w sali szkolnej mogliśmy przełożyć dane aspekty na konkretne sposoby przekazania wiedzy o nich w toku realizacji zajęć z młodzieżą. Poznaliśmy praktyczne zadania na wykorzystanie elementów poezji czy prozy tak znanych twórców jak James Joyce, Oscar Wilde czy Peter Kavanagh. Rozmawialiśmy o początkach języka angielskiego oraz historii Celtów, która nieodłącznie wiąże się z historią wielu obszarów Europy.

Ważną częścią kursu byłą oczywiście wymiana doświadczeń między nami a nauczycielami z Włoch, Hiszpanii, Węgier i Słowacji. Każdy z uczestników mógł zaprezentować swoje miasto, swój kraj i swoją szkołę w czasie prezentacji przygotowanych przed przyjazdem do Irlandii. Różnorodność zajęć i projektów prowadzonych w naszym Liceum w ramach lekcji języka angielskiego, jak również oferta zajęć pozalekcyjnych, zaprezentowanych wówczas, zrobiła duże wrażenie na uczestnikach kursu. Dodatkowym podsumowaniem kursu były rozmowy na temat kultury naszych krajów – mogliśmy poznać podobieństwa i różnice kultur. Rozmawialiśmy o stereotypach, tradycjach, muzyce, czy architekturze.

Zdecydowanie bezcenną wartością takich projektów jest możliwość ‘dotknięcia’ osobiście kultury dzięki odwiedzeniu licznych miejsc związanych z wybranym obszarem językowym. Galeria Narodowa, Trinity College, Muzeum Archeologiczne, domy w stylu gregoriańskim, dzielnice portowe Dulkey czy Howth oraz liczne parki w mieście z fauną i florą charakterystyczną dla tego rejonu to tylko nieliczne miejsca, do których udało się dotrzeć. W ramach kursu organizator Europass Teacher Academy zadbał również o wycieczkę w bardziej odległe miejsca – The Cliffs of Moher (znajdujące się na liście dziedzictwa narodowego Unesco), Galway City czy spacer nad oceanem w Burren.

Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kultury Irlandii, bogatsze o inspiracje do urozmaicenia zajęć  w nowym roku szkolnym, oraz otwarte na kolejne projekty i dalszą współpracę z poznanymi przedstawicielami szkół z Europy.

Newsa przygotowała: p. prof. Joanna Wołkowicka oraz p. prof. Marzena Kossak-Wąchała.