Polityka, dyplomacja, ekonomia, prawo: Uczelnia Sciences Po, czeka na was!

W piątek, 28 lutego, w ramach realizacji Szkolnego Koła Europejskiego, 15 licealistów z naszej szkoły, miało okazję wziąć udział w spotkaniu z dyrektorem  renomowanej francuskiej szkoły wyższej, Sciences Po,  panem Lukasem Mackiem.

Sciences Po, to odpowiednik naszego kierunku: Nauki Polityczne, uczelnia, której renomę we Francji i na świecie, potwierdza fakt, iż wśród jej absolwentów, są prezydenci, premierzy, ministrowie rządu przedstawiciele dyplomacji, prawnicy, pracownicy Komisji Europejskiej, jak również ekonomiści, etc. Jeśli interesuje cię otaczający cię świat, nie boisz się nowych wyzwań, chcesz studiować w wielokulturowym otoczeniu, zainteresuj się ofertą Sciences Po.

Od czasu wejścia Polski do UE, Polacy mają ułatwiony dostęp do nauki w Sciences Po, z siedzibą w Dijon. Podczas dwóch pierwszych lat, uczą się na Kampusie Uniwersyteckim, w Dijon, w zakresie takich dziedzin jak:

- historia

- socjologia

- prawo

- ekonomia

- stosunki międzynarodowe

Trzeci rok nauki, odbywa się w innym mieście europejskim. Ostatnie dwa lata studiów, magisterskie, mają miejsce w Paryżu. Jest  to też czas na specjalizację i wybranie swojej ścieżki kariery.

Założeniem uczelni, jest również promowanie wielokulturowości, wielojęzyczności. Każdy absolwent Sciences Po, posługuje się biegle językiem angielskim i francuskim. W trakcie studiów, uczy się również innego języka europejskiego.

Studenci mają do wyboru specjalizacje w takich dziedzinach jak: administracja publiczna, pozwalająca na karierę w sektorze rządowym, strukturach Europejskich, dyplomacji, oraz prawo, ekonomia, pozwalające na pracę w sektorach niepaństwowych.

Jak dostać się na studia?

Należy, zalogować się jako kandydat do college na stronie http://www.sciencespo.fr/, uzupełnić dossier kandydata. Po przejściu pozytywnej kwalifikacji danych zawartych w dossier, sprawdzających motywację, osiągnięcia szkolne i pozaszkolne kandydata, chętni zapraszani są na rozmowę wstępną, do Warszawy, w dniu 05 czerwca.

Rozmowa, sprawdza wiedzę ogólną, ze szczególnym naciskiem na umiejętność łączenia faktów, wyciągania wniosków, wyrażania i argumentowania swej opinii. Rozmowa odbywa się w języku obcym: angielskim, francuskim.

Czy żeby dostać się na studia, wymagany jest biegły francuski?

Nie jest wymagany. Rozmowę może zostać przeprowadzona w języku angielskim, również początkowy semestr studiów jest w j. angielskim połączone z intensywną nauką języka francuskiego, pozwalającą na zdobycie w szybkim czasie poziomu B1.

Czy studia są płatne?

Tak, ale system płatności, dla studentów z UE, opiera się na zasadzie: opłata, według zarobków rodziców. Możliwe są również przypadki zwolnienia z opłaty za studia. Studenci korzystają też ze stypendiów socjalnych.

Oto linki, do strony szkoły.

http://college.sciences-po.fr/sitedijon/fr/PFR

http://www.sciencespo.fr/

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka – Nalewajka.