Chemik na miejscu zbrodni

W czwartek 31.03.2022 klasy 1a,2a,2g,3a biol-chemiczne naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Krakowa by uczestniczyć w warsztatach „Chemik na miejscu zbrodni” na Uniwersytecie Jagiellońskim (wydział chemiczny) pod opieką p. dyr. B. Gala -Glińskiej, p. A. Warty, p. M. Kałużnej, p. K. Kaczmarek, p. S. Denis, p. M. Zycha i p. Ł. Jarząbka.

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzieli nam wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentowali techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane były doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Pokaz przeprowadzili:
Dr Michał Woźniakiewicz – Kierownik Pracowni Chemii Sądowej na Wydziale Chemii UJ. Chemik analityk, wykładowca akademicki, organizator licznych pokazów podczas Małopolskiej Nocy Naukowców i Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie oraz mgr Monika Ciechomska – Doktorantka chemii w Pracowni Chemii Sądowej Wydziału Chemii UJ i nauczycielka chemii. Od września 2017 roku prowadzi firmę Detective You, która organizuje detektywistyczne kółka zainteresowań, pokazy i warsztaty w szkołach i przedszkolach (w tym placówkach międzynarodowych) oraz imprezy detektywistyczne.
Oczywiście po wykładzie klasy zwiedziły również Rynek Główny w Krakowie

Newsa przygotowała: p. prof. Sylwia Denis, Zdjęcia: Elżbieta Krasiejko 3a.