KAMPANIA BIAŁYCH SERC

W ramach XVIII KAMPANII BIAŁYCH SERC – Europejskiego Solidarnego Protestu Przeciwko Narkotykom i Przemocy, która w tym roku przebiega pod hasłem „Włącz alarm!” i przestrzega przed uzależnieniami od telefonów komórkowych oraz Internetu, podjęliśmy w naszej szkole działania profilaktyczne w celu zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom.
Od początku do końca Kampanii okna naszych sal wychodzące na ulicę oklejone były białymi sercami, a w kilku widocznych miejscach w budynku rozwieszone zostały plakaty promujące akcję antyuzależnieniową.
13 października 2022 roku uczniowie klas 2f oraz 3a pod opieką p. prof. Romy Ociepy oraz p. prof. Katarzyny Wilk wzięły udział w spektaklu teatru Kamienica „My, dzieci z dworca zoo”. Sztuka przedstawia prawdziwą historię trzynastoletniej narkomanki – Christie F. Ta opowieść zmusza do refleksji nad tym, jak cienka granica jest pomiędzy tym, co młodzi ludzie uważają za dobrą zabawę, a tym co jest już uzależnieniem, które ciągnie człowieka na dno i odziera go z godności. Udział w spektaklu stał się punktem wyjścia do rozmów, które nauczyciele poruszyli na zajęciach wychowawczych ze swoimi klasami.
Facebook szkolny VII Liceum ogólnokształcącego także posłużył nauczycielom naszej szkoły do propagowania założeń tegorocznej Kampanii Białych Serc. 18. października na stronie https://www.facebook.com/koper07 został zamieszczony animowany  filmik edukacyjny, ukazujący w dosadny sposób, jak stajemy się niewolnikami swoich telefonów. Filmik opatrzony został wymownym komentarzem „Włącz alarm!”.
W tygodniu stanowiącym czas trwania Kampanii nasza szkoła podjęła współpracę z Komendą Miejskiej Policji w Częstochowie. Celem tej współpracy jest organizacja cyklu spotkań młodzieży z przedstawicielami policji, którzy przestrzegać będą przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nas w Internecie.
Na zakończenie Kampanii Białych Serc, 21 października 2022 p. prof. Katarzyna Kaczmarek, p. prof. Katarzyna Wilk, p. prof. Małgorzata Mąkowska we współpracy z p. wicedyrektor Agnieszką Wrońską – Radosz przygotowały happening, mający zwrócić uwagę naszych uczniów na problem uzależnienia od telefonu oraz Internetu. Uczniowie ubrani na czarno trzymali w dłoniach zalaminowane obrazki, na których widniał telefon z wystającą z niego dłonią i napisem „HELP”.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Wilk