UCZNIOWIE KOPERNIKA BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA PAMIĘTA”

„Szkoła Pamięta” to akcja organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2019 roku. Jej celem jest upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych i dzielenie się w  mediach społecznościowych informacjami o realizacji tych przedsięwzięć.
Październik  i listopad to miesiące, w których w sposób naturalny wracamy pamięcią do osób, których nie ma już wśród nas, a które w szczególny sposób na tę pamięć zasłużyły. Są to przede wszystkim nasi bliscy -  porządkujemy ich groby, zapalamy znicze i wspominamy.
Nie wolno jednak zapominać, że na naszą pamięć „czekają” też Ci, którzy leżą w bezimiennych grobach, Ci, którzy zasłużyli się dla  lokalnej społeczności i są jej bohaterami.
Pamięć o tych osobach można przywoływać poprzez różne działania.  Akcja „Szkoła pamięta”ma na celu zwrócenie uwagi na tych właśnie, być może zapomnianych, a zasługujących na szacunek  i wspomnienie.
Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika po raz kolejny przystąpili do udziału w tak szlachetnej akcji. W poprzednich latach  młodzież porządkowała groby bezimiennych żołnierzy i zapalała na nich znicze. W tym roku działania uczniów również miały miejsce na częstochowskich cmentarzach, z tym że uczniowie zdecydowali o upamiętnieniu nauczycieli naszej szkoły i o pochyleniu się nad miejscami ważnymi z punktu widzenia lokalnej historii. Młodzież z klas 1g i 3e została podzielona na grupy i pod opieką p. prof. E. Szago Lalak,  p. prof. T. Cieślak i p. prof. E. Lutostańskiej 27 października udała się na częstochowskie cmentarze  – na Kule, na św. Rocha i na Cmentarz Komunalny. Na nich bowiem znajdują się groby nauczycieli i pracowników szkoły, którzy byli związani zawodowo z naszym liceum. Warto przypomnieć ich nazwiska, są to: pani Urszula Jeruszka, pan Stanisław Kisiel, pani dyrektor Danuta Książkiewicz, pani Teresa Kunert, pani Anna Nowak Wyrzykowska, pani Anna Ryś, pani Elżbieta Sowa, pani Marta Wieczorek. Kolejnym etapem było odwiedzenie pomnika katyńskiego na cmentarzu Kule  i zapalenie zniczy. Dla uczniów była to okazja do przypomnienia tak trudnego dla Polaków doświadczenia i do chwili zadumy nad ofiarami zbrodni katyńskiej.
Uwrażliwianie uczniów na wartość, jaką jest pamięć o osobach ważnych dla naszej społeczności i dla historii jest dobrym kierunkiem w wychowywaniu młodzieży.

Newsa przygotowała: p. prof. Ewa Lutostańska