AKCJE „TYDZIEŃ BEZ PLASTIKU” I „GODZINA DLA ZIEMI”

Wideo

Na tydzień (18-24 marca 2023) przed Godziną dla Ziemi WWF (25 marca) zapraszam do podjęcia wyjątkowego wyzwania – Tydzień Bez Plastiku! To akcja, do której można przystąpić indywidualnie, całą klasą a nawet podjąć wyzwanie całą rodziną

Przez 7 dni spróbujcie żyć bez jednorazowych plastikowych opakowań, foliówek, butelek PET, słomek czy innych nieekologicznych produktów. Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanów – to ekwiwalent wyrzucania jednej śmieciarki plastiku do oceanu co minutę! Nie podejmując żadnych działań, produkcja plastiku będzie wzrastać, to będą już dwie śmieciarki w 2030 i cztery w 2050. Dostępne dane mówią, że dziś w oceanie mamy ponad 150 milionów ton plastiku, a rocznie przez plastikowe odpady traci życie sto milionów ssaków morskich.

Zachęcam też do wzięcia udziału w Akcji Godzina dla Ziemi (Earth Hour). Akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Ma ona na celu zastanowienia się nad skutkami zmiany klimatu oraz uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii poprzez nakłonienie ludzi, a także korporacji, do symbolicznego wyłączenia na jedną godzinę świateł w domach i biurach.

Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób. W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii – podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków – Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney. W Polsce wyłączono oświetlenie m. in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a w roku 2017 wyłączono oświetlenie m. in. Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Efektami swojego ekologicznego wyzwania, dzielcie się na portalach społecznościowych. Razem zadbajmy o naszą najcenniejszą planetę.

Zachęcam też do obejrzenia filmiku przygotowanego przez klasę I B, promującego Tydzień Bez Plastiku i Godzinę dla Ziemi.

Newsa przygotowała: p. prof. Sylwia Płaczek