Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

Serdecznie zapraszamy uczniów naszego Liceum wraz z Komitetem Głównym Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w roku szkolnym 2015/2016 do wzięcia udziału w XXIX Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej.Odbędzie się ona pod hasłem „Nierówności społeczne a rozwój gospodarczy”.

Honorowy patronat nad XXIX Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka. Zawody poszczególnych stopni Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zaplanowano w następujących terminach:

  • zawody I stopnia (szkolne) – 4 listopada 2015 r. (środa),
  • zawody II stopnia (okręgowe) – 8 stycznia 2016 r. (piątek),
  • zawody III stopnia (centralne) – 2 i 3 kwietnia 2016 r. (sobota i niedziela).

Zapraszamy również do wzięcia udziału w Olimpiadzie Przedsiębiorczości, która jest prowadzona przez instytucje, które identyfikują się z misją edukacji ekonomicznej młodzieży. Organizatorem Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych z siedzibą w Warszawie. Strona internetowa Olimpiady: www.olimpiada.edu.pl).

Współorganizatorami Olimpiady Przedsiębiorczości są: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Olimpiada to zawody trzystopniowe.

  • Pierwszy etap to eliminacje szkolne. Odbędą się one 3 grudnia 2015 r. – w szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły uczestników do zawodów. Zawodnicy będą mieli za zadanie w ciągu 60 minut rozwiązać test wiedzy składający się z 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Uwaga! Są punkty ujemne.
  • Drugi etap to eliminacje okręgowe. Odbędą się one 3 marca 2016 r. – w siedzibach pięciu komitetów okręgowych: w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zadaniem zawodników najpierw będzie rozwiązanie testu. Następnie 50 osób, które rozwiążą test najlepiej, przystąpi do rozwiązywania zadań sytuacyjnych w pięcioosobowych grupach. Wyniki prac zaprezentują następnie Komisji Okręgowej. Do eliminacji centralnych zakwalifikowanych zostanie po 10 najlepszych osób z każdego okręgu.

Trzeci etap to eliminacje centralne. Będę one miały miejsce 7 kwietnia 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodnicy będą mieli za zadanie rozwiązanie testu i napisanie eseju, a 25 osób, które rozwiążą test najlepiej wystąpi przed Komisją Centralną, przedstawiając prezentację przygotowaną podczas zawodów.

Newsa przygotowała: p. prof. Sylwia Denis.