Projekt Inspirowani Pamięcią – pierwsze miejsce dla Kopernika

W tegorocznej ofercie Centrum Edukacji Obywatelskiej znalazł się także projekt filmowo-historyczny Inspirowani pamięcią. Projekt miał charakter międzynarodowy, gdyż obok uczestników z całej Polski wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele z Czech i Słowacji.

Projekt okazał się fantastycznym wyzwaniem dla Grupy pod wiszącym kotem, działającej przy VII LO im. Mikołaja Kopernika oraz dla filmowej ekipy Dream by Memories, składającej się z uczniów zarówno VII LO, jak i III LO im. W. Biegańskiego, ponieważ łączył w sobie historię oraz film. Organizatorzy przygotowali ciekawy program,zarówno w Warszawie, jak i w Pradze. Warsztaty dotyczące pisania scenariusza, oświetlenia, kadrowania, edycji filmów, umieszczania napisów i innych etapów postprodukcji wzbogaciły wiedzę i umiejętności uczestników. Zarówno w stolicy, gdzie zajęcia odbywały się w Warszawskiej Szkole Filmowej, jak i w Pradze była okazja do spotkania z prawdziwymi profesjonalistami, którzy chętnie dzielili się swoim zawodowym doświadczeniem.

Głównym zadaniem uczestników projektu było stworzenie filmu inspirowanego historią z czasów II wojny światowej. Wybór uczniów VII LO im. Mikołaja Kopernika padł na postać Żołnierza Wyklętego, twórcy KWP, kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Ten polski patriota związany był z regionem częstochowskim i radomszczańskim i dlatego właśnie grupa postanowiła przybliżyć jego sylwetkę. Biografia Sojczyńskiego jest tak ciekawa, ze wystarczyłaby na scenariusz kilku pełnometrażowych filmów, dlatego tworząc konspekt filmu Tomasz Paruzel skupił się na jednym epizodzie, którym było wyzwolenie więźniów ubeckiej katowni w Radomsku. Postanowiliśmy przedstawić Warszyca także w jego relacjach z żołnierzami / Rogólką, Klingą/ oraz bliskimi – żoną Leokadią, pieszczotliwie nazywaną Dziunią. Wszystkie informacje o Stanisławie Sojczyńskim sprawdzane były w materiałach archiwalnych, publikacjach czy dostępnych filmach dokumentalnych. Prace nad filmem poprzedziły tez spotkania z członkami rodziny Warszyca, synem Stanisławem i prawnukiem Grzegorzem oraz weteranami II wojny światowej, żołnierzami Konspiracyjnego Wojska Polskiego, formacji militarnej założonej po zakończeniu wojny właśnie przez Warszyca. Efektem tych poszukiwań jest blisko dwudziestominutowy film fabularny, który ukazuje Stanisława Sojczyńskiego zarówno podczas zadań konspiracyjnych, jak i w relacjach z żoną, czy osobami, które mu pomagały. Autorzy filmu nie zawahali się ukazać trudnych scen aresztowania i przesłuchania Warszyca przez funkcjonariuszy UB. Początek i koniec filmu to sceny ukazujące ogłoszenie wyroku oraz pełną godności postawę Sojczyńskiego.

Film Kapitan miał swoją premierę 1 marca, w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas miejskich uroczystości organizowanych przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Pani europoseł doceniła pracę uczniów VII LO przekazując opiekunowi oraz wybranym uczniom zaproszenie na wspólny wyjazd do Brukseli, który odbędzie się tuż po zakończeniu roku szkolnego. Prezentacja filmu miała tez miejsce w Częstochowie, w ramach akcji Czwartki w Zygmuncie oraz w wielu szkołach miasta i regionu. Film prezentowaliśmy tez w ramach warsztatu projektu Inspirowani pamięcią w Pradze, w kinie Lucerna, jednym z najstarszych w stolicy Czech, gdzie odbywają się znane festiwale filmowe. Było to naprawdę wielkie przeżycie zobaczyć własną produkcję w tak szczególnymi pięknym miejscu.

W projekt zaangażowało się 25 osób, z których najbardziej warto wyróżnić Tomasza Paruzela, autora scenariusza, zdjęć oraz montażu, dźwiękowca Mikołaja Knopa, Magdalenę Olszewską, która zajęła się poszukiwaniem informacji historycznych oraz opracowaniem angielskich napisów oraz odtwórców głównych ról Tomasza Pietrasika w roli Warszyca, Mateusza Kaweckiego, Michała Kisiela, Klaudię Sanocką, Justynę Szyję, Dominikę Kałuzińską, Piotra Kulisia, Sebastiana Bożka czy Kacpra Łokcia, który wyszukał jedno z miejsc lokalizacji zdjęć. Szczególne podziękowania należą się także panu Edmundowi Golisowi, odtwórcy roli sędziego a także panu Dariuszowi Ciukowi, dyrektorowi Zespołu Szkół w Złotym Potoku za udostępnienie mundurów z epoki.

Nad całością realizacji projektu czuwa polonista VII LO, opiekun Grupy pod wiszącym kotem Beata Gendek -Barhoumi.

Finał projektu Inspirowani pamięcią miał miejsce 6 i 7 czerwca w Warszawie. Spotkały się tam wszystkie grupy z Polski, Czech i Słowacji i wspólnie obejrzeliśmy ponad dwadzieścia filmów poświęconych ważnym tematom. Poziom finału był bardzo wysoki i tym bardziej cieszy fakt, ze film zrealizowany przez uczniów Kopernika zdobył pierwsze miejsce i był prezentowany w tak szczególnym miejscu jak Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to wydarzenie tym bardziej wzruszające, ponieważ podczas II wojny światowej kapitan Sojczyński wyruszył na pomoc walczącej Warszawie. Niestety, jego oddziałom nie udało się dotrzeć do stolicy. Dzięki naszemu filmowi po siedemdziesięciu dwóch latach Warszyc dotarł do Warszawy i w muzeum powstańczego zrywu walczył o swoją pamięć.

Film Kapitan prezentowany był także w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie oraz w VII LO, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem młodzieży.

Udział w projekcie Inspirowani pamięcią był niezwykłą przygodą z idealistycznym przesłaniem, najważniejszym przecież aspektem jest przypominanie historii wielkiego polskiego patrioty Stanisława Sojczyńskiego Warszyca, skazanego na zapomnienie a zasługującego na największą cześć.

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek -Barhoumi.