Cześć Powstańcom Warszawy

1 sierpnia przedstawiciele młodzieży VII LO z polonistą Beatą Gendek-Barhoumi  wybrali się do Warszawy, aby oddać cześć bohaterom i przeżyć 72. rocznicę wybuchu powstania Warszawskiego w stolicy. Plan dnia był wypełniony co do minuty. Pierwszym szczególnym miejscem pamięci, które odwiedziliśmy, były warszawskie Powązki i kwatera z grobami powstańców. Podzielona jest ona na kilka części, gdzie leżą polegli członkowie słynnych batalionów m.in. batalionu Parasol.

Następne ważne miejsce, które nie sposób pominąć pierwszego sierpnia to oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego z ciekawymi ekspozycjami poświęconymi zarówno walczącym, jak i cywilom. Szczególnie wzruszające eksponaty poświęcone losom dzieci w czasie Powstania Warszawskiego. Muzeum to miejsce, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę, ale i przeżyć silne emocje.

Spacerując uliczkami Starego Miasta i Śródmieścia odwiedziliśmy miejsca związane z powstańczymi walkami m.in. miejsca eksplozji czołgu-pułapki i  katastrofy Liberatora czy oryginalny właz do kanałów, którymi powstańcy przedzierali się ze Starówki.

O godzinie 17 czyli Godzinie W oddaliśmy minuta ciszy hołd walczącym mieszkańcom stolicy pod pomnikiem Powstańców Warszawy na placu Krasińskich a wieczorem wzięliśmy udział we wspaniałym koncercie piosenek powstańczych. Wspólne wykonanie Warszawianki, Chłopaków z AK, Marszu Żoliborza, Pałacyku Michla czy piosenki Warszawskie dzieci długo zostanie w naszej pamięci.

Przeżycie pierwszego sierpnia w stolicy jest emocją zupełnie wyjątkową. Pomaga zrozumieć jak ważne było to wydarzenie i jak mocno dotyczy wszystkich Polaków. Cieszy fakt, ze , mimo wakacji uczniowie VII LO im. Mikołaja Kopernika znaleźli chęć i czas, aby w tych niezwykłych uroczystościach uczestniczyć.

Cześć i chwała Bohaterom!

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek – Barhoumi.