Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Frankofilm

Od 14 lat, w Zielonej Górze odbywa się święto pasjonatów kina i języka francuskiego. W tym roku, po siedmioletniej przerwie, również nasi reprezentanci mogli wziąć w nim udział. Warunkiem, było zakwalifikowanie się filmu konkursowego do etapu finałowego. Każdego roku, Organizatorzy Festiwalu podają hasło kolejnej edycji, które ma stać się inspiracją do nakręcenia filmu nie przekraczającego 5 minut.

W tym roku szkolnym, uformowały się w Koperniku dwie niezależne ekipy filmowe, film jednej z nich (klasa 2b i 2d), zyskał uznanie jury i został zakwalifikowany do głównego przeglądu.W dniach 8-10 czerwca, w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze oraz w Muzeum Lubuskim miały miejsce wyjątkowe pokazy filmowe, warsztaty, spotkania. Mieliśmy okazję obejrzeć produkcje filmowe grup z całej Polski ale także z Czech i Niemiec. Był to pokaz kreatywności, rozwiązań twórczych, technicznych oraz możliwości aktorskich. Inspirująca i kształcąca lekcja! Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali pokaz filmów braci Lumiere-, oprawiony współczesnym komentarzem, niezwykłe doświadczenie, ukazujące podwaliny dzisiejszego kina a jednocześnie przybliżające nam ubiegłą epokę w bardzo przyjemny i zabawny sposób.

Patronat honorowy nad Festiwalem, objął Rafael Lewandowski, reżyser o polsko-francuskich korzeniach. Mieliśmy okazję obejrzeć jego najnowszą produkcję, film dokumentalny: „Z dala od orkiestry”. Film przybliża sylwetkę Zygmunta Lubicza Zaleskiego, pasjonata muzyki, literatury, filozofa, pedagoga. Człowieka renesansu,  europejczyka który musiał zmierzyć się z trudami wieku XX. Po projekcji, mogliśmy uczestniczyć w rozmowie z reżyserem i Wojciechem Pszoniakiem, który miał w nim swój udział.

Gościem honorowym Festiwalu był ceniony aktor Wojciech Pszoniak, mający w w dorobku genialne kreacje u boku reżysera Andrzeja Wajdy w Ziemi Obiecanej, Weselu, odtwórcę głównej roli w filmie Korczak czy Robespierre. Aktor grający u takich reżyserów jak Jerzy Kawalerowicz (Austeria) czy Filipa Bajona (Aria dla Atlety). Wojciech Pszoniak, uświetnił swoją obecnością dwa dni festiwalowe, mieliśmy okazję posłuchać jego spostrzeżeń na temat sztuki aktorskiej, kondycji kina. Podzielił się z nami anegdotami z planów filmowych, opowiedział o swym podejściu do życia, zainspirował do poszukiwań twórczych.

Zwieńczeniem Festiwalu były warsztaty filmowe, na których poznaliśmy od kuchni pracę realizatora filmu metodą stop motion prowadzone przez Olivier Patte, twórcę animacji krótko i długometrażowych. Wreszcie Miłosz Hermanowicz, montażysta, przybliżał nam świat rzeczywistości wirtualnej w kinie. W tym roku, Festiwal Zielonogórski został szczególnie doceniony, stał się tematem reportażu telewizji TV5MONDE, francuskojęzycznej telewizji o zasięgu ogólnoświatowym.

Udział w Zielonogórskim święcie kina, przybliżającym kulturę filmową, język francuski, ukazującym moc inspiracji artystycznych ale też będącym okazją do spotkań z ludźmi z rożnych stron świata to rzecz bezcenna.

Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych i współtworzących filmy w VII LO z nadzieję ze za rok, uda nam się wziąć udział w XV edycji Festiwalu.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.