Uczniowie i absolwenci Kopernika w hołdzie Powstańcom Warszawy

1 sierpnia zarówno Warszawa, jak i cała Polska świętowała kolejną, 74. rocznicę wybuchu Polskiego Powstania Narodowego, które miało miejsce w stolicy w roku 1944. Od kilku już lat w uroczystościach w Warszawie bierze udział reprezentacja VII LO im Mikołaja Kopernika pod opieką p.prof. Beaty Gendek-Barhoumi. Już 31 lipca młodzież zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, powstańcze pamiątki na Agrykoli i w Łazienkach Królewskich, a także wzięła udział we wzruszającym Apelu Pamięci na Placu Krasińskich, gdzie wspominani byli powstańcy wszystkich formacji, harcerze Szarych Szeregów, żołnierze Wojska Polskiego, pomagający walczącej stolicy, poległa ludność cywilna miasta i wszyscy ci, którzy już po wojnie, przyczyniali się do kultywowania pamięci o tym wielkim zrywie.

Dzień rocznicy wybuchu powstania to wielkie święto w Warszawie. Uczniowie Kopernika rozpoczęli go na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się kwatery grobów żołnierzy Państwa Podziemnego poległych zarówno przed jak i w czasie powstania. Oddali hołd zarówno Rudemu, Alkowi, Zośce, jak i wielu powstańcom m.in. Władkowi o pseudonimie Kamień, który zginął w wieku 17 lat. Historię tego młodego bohatera młodzież naszego liceum poznała rok temu, kiedy na wojskowym cmentarzu spotkaliśmy siostrzenicę Władka, dzięki której przeżyliśmy najlepszą lekcję historii.

Jak co roku spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta i Śródmieścia znajdując ślady potyczek, wielkiego bohaterstwa i poświęcenia w walce o każdą ulicę i każdy dom.

O godzinie siedemnastej, godzinie W, byliśmy pod pomnikiem Powstańców Warszawy na Placu Krasińskich, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy i trwaliśmy w milczeniu podczas minuty zatrzymania i czci, której towarzyszyły tylko odgłosy syren i bicie dzwonów pobliskiej majestatycznej Katedry Polowej. Tradycyjnie zakończeniem obchodów był udział we wspaniałym koncercie piosenek czasu okupacji i powstania Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki . Atmosfera koncertu jest niepowtarzalna i niezwykła. To wyjątkowe przeżycie śpiewać wraz z czterdziestotysięczym tłumem, zgromadzonym na Placu Piłsudskiego wzruszające słowa Modlitwy Armii Krajowej czy piosenki Warszawo ma, pełne bojowego zapału powstańcze piosenki Hej chłopcy, bagnet na broń, Marsz Mokotowa, Chłopaki z AK czy Pałacyk Michla, aby zakończyć niewątpliwym hitem Warszawskie dzieci. Dla uczniów, którzy uczestniczyli w warszawskich obchodach jest to zawsze niezapomniane przeżycie, które uczy patriotyzmu i polskiej pięknej, choć często trudnej historii.

Społeczność VII LO reprezentowali absolwenci Patryk Pudło, Olga Leszczyńska, Natalia Chrostowska oraz Klaudia Owczarek 3c, Roksana Górak 3e, Michał Hobot 2c.

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.