Rekonstrukcja historyczna na Błoniach Jasnogórskich

4.11.1918 to dzień szczególny w historii naszej Ojczyzny oraz naszego miasta. Wtedy to wolność zawitała na Jasną Górę. To właśnie tego dnia por. Artur Wiśniewski, żołnierz Polskich Legionów przejął w pokojowy sposób enklawę, jaką stanowił klasztor jasnogórski z rąk komendanta cesarskiej armii austro-węgierskiej Josefa Marii Klettingera. Wydarzeniu temu towarzyszyło spotkanie porucznika Wiśniewskiego z mieszkańcami Częstochowy, którzy zbiórkami charytatywnymi chcieli wesprzeć polskie wojsko, przybyłe na Jasną Górę . Wzruszające musiało być to pierwsze spotkanie ludności miasta z żołnierzami z polskimi insygniami na mundurach. Aby wesprzeć polskie wojsko swoja biżuterię oddawały kobiety, mieszkanki Częstochowy, swój skromny grosz dołożyli miejscy kramarze sprzedający dewocjonalia w pobliżu klasztoru. Wreszcie swoją gotowość do przyłączenia się do polskiego wojska zgłosili młodzi mężczyźni, chłopcy, którzy już niedługo mieli zostać legionistami. Porucznik Wiśniewski został bardzo ciepło przywitany przez przeora Jasnej Góry, ojca Piotra Markiewicza oraz cały konwent. U bram klasztoru stanąła polska warta, a z wieży załopotała biało-czerwona flaga.

Te właśnie wydarzenia stały się tematem rekonstrukcji historycznej, która została zaprezentowana przez uczniów VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, członków Grupy pod wiszącym kotem podczas wspaniałej uroczystości zakończenia projektu Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje , realizowanego m.in. przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Rekonstrukcję poprzedziła uroczysta Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej, podczas której na ręce przeora zostały przekazane cztery księgi, zawierające 100 życzeń dla Polski na 100 lat niepodległości. Życzenia te wpisywane były przez społeczności częstochowskich szkół. Kolejną uroczystością było poświecenie tablicy okolicznościowej dedykowanej porucznikowi Wiśniewskiemu, która zawisła na terenie twierdzy jasnogórskiej. Projekt wspaniałej płaskorzeźby wykonał pan Janusz Koniecki.

W tym samym czasie z Placu Biegańskiego wyruszył uroczysty korowód poloneza, któremu towarzyszyło przeniesienie imponującej stumetrowej flagi narodowej, zawisłej później na jasnogórskiej wieży. W uroczystym odtańczeniu poloneza wzięli również udział uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Dyrektor Barbary Gala Glińskiej. Kilka tygodni temu to w naszym liceum odbyto się spotkanie nauczycieli z choreografem i kierownikiem grupy Wrzosowianie, panią Justyną Wilk, podczas którego pedagodzy udoskonalali swoje taneczne umiejętności, aby przekazać je swoim podopiecznym.

Rekonstrukcja historyczna na Błoniach Jasnogórskich został poprzedzona premierowym wykonaniem patriotycznej piosenki Moja Polska Niepodległa, napisanej i skomponowanej przez utalentowana absolwentkę VII LO im Mikołaja Kopernika, poetkę i kompozytorkę Agatę Babicz, natomiast po przedstawieniu wydarzeń z przeszłości uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w pikniku patriotycznym oraz przekazać częstochowskim mediom swoje refleksje dotyczące pojęcia Ojczyzna.

Spektakl grupy teatralnej do scenariusza, którego współautorem była prof. Beata Gendek-Barhoumi spotkał się z ciepłym przyjęciem obecnych na uroczystości gości m.in. Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Abp. Wacława Depo, Pani Kurator Urszuli Bauer a także zgromadzonych licznie widzów. Był okazją do zaprezentowania patriotyzmu i włączenia się w obchody wspaniałej rocznicy odzyskania niepodległości. Członków grupy wspomógł odtworzeniem roli porucznika Wiśniewskiego pan Adam Chaluda oraz członkowie grup rekonstytucyjnych pod opieką pana Zbigniewa Tołoczka. Grupa pod wiszacym kotem przez caly czas przygotowań obdarzona została ogromnym zaufaniem i wsparciem Pani Dyrektor Częstochowskiej Delegatury Kuratorium Śląskiego Alicji Janowskiej oraz Pani Wizytator Anity Imiołek.

Relacja z rekonstrukcji znalazła się również w głównym wydaniu Wiadomości w TVP1.

Grupę pod wiszącym kotem reprezentowali uczniowie pod opieką p.prof Beaty Gendek-Barhoumi: Piotr Woldan, Wojciech Pakuła, Bartosz Nęcki, Michał Hobot, Rafał Molski, Natalia Walaszczyk, Zuzanna Bąk, Roksana Górak, Kamila Wiklińska, Zofia Kandora,Julia Sterczewska, Florian Mateiu, Jakub Kieliński, Aleksandra Urbańska, Matylda Tokarz, Klaudia Janeczek, Karol Kowalewski, Kacper Męcka, Nataniel Stefaniak, Błażej Tatarek, Bartosz Szczeciński, Michał Zjawiony, Klaudia Owczarek, Nikodem Buszko, Mateusz Gzel, Agata Kapuscinska a także absolwenci Cyprian Szwejda, Julia Krysiak, Adrianna Mielczarek oraz Julita Kielińska.

Newsa przygotowała: p. prof Beata Gendek-Barhoumi.
Zdjęcia wykonali: Uczniowie z GPWK oraz Agata Kapuścińska i Nikodem Buszko, 2g.