Świętowanie 100-lecia Niepodległej Polski na ,,Festiwalu Małych Form Teatralnych”

W dniu 29.10.2018r. odbył się finał Festiwalu Małych Form Teatralnych ,,wywiedzione ze słowa niepodległość”, organizowany przez I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie pod honorowym patronatem Pani Jadwigi Wiśniewskiej Posła do Parlamentu Europejskiego, Pani Alicji Janowskiej Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie i Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO.

Jury w składzie: Ewa Oleś, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,

Barbara Chowańska– Najwer, UJD w Częstochowie,

Urszula Zaleska, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie wyłoniło najlepszą trojkę:

 I miejsce – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. W. Sikorskiego za przedstawienie „Lekcja patriotyzmu”,

II miejsce- I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego za przedstawienie „A to polska właśnie?”,

III miejsce – VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika za przedstawienie „Bal u Senatora”,

III miejsce - IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza za przedstawienie „Moja Niepodległość”.

Celem festiwalu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zachęcenia młodzieży do kształcenia w sobie postawy aktywnego i świadomego obywatela. Grupa pod wiszącym kotem pod kierownictwem Pani profesor Beaty Gendek-Barhoumi zaprezentowała ,,Bal u Senatora” na podstawie Dziadów cz. III Adama Mickiewicza. We fragmencie ukazana jest postać Pani Rollison, która przychodzi błagać Senatora o zlitowanie się nad jej synem, uwięzionego przez służby rosyjskie i poddawanego torturom.

Senator w którego rolę wcielił się ze świetną grą aktorską Piotr Woldan, pozostaje zimny i obojętny wobec losu więźnia. Postać Pani Rollison pełna wewnętrznej siły i wiary w uwolnienie syna jest w swym dramatyzmie poruszająca i nawiązuje do motywu cierpiącej matki. Osoba Rollisonowej zestawiona z zimnym Senatorem, tworzy przerażający obraz okrutnego kata uzależnionego od władzy i niewinnej ofiary.

9 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Jury wyróżniło nagrodą dla najlepszego aktora, uczennicę klasy 3e Natalię Walaszczyk, która wcieliła się w rolę matki zabitego przez zaborców syna: Panią Rollison. Nagrodą dla Natalii jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego do Brukseli na zaproszenie Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Młodzież uczestnicząca w festiwalu wykazała się dojrzałością emocjonalną i pięknym przedstawieniem bolesnej historii Narodu Polskiego.

Sukces grupy pod wiszącym kotem zawdzięczamy sumiennej pracy wszystkich aktorówi osób zaangażowanych w powstanie spektaklu pod opieką Pani profesor Beaty Gendek-Barhoumi.

Grupę pod wiszącym kotem reprezentowali uczniowie:

Kamila Wiklińska, Klaudia Janeczek, Matylda Tokarz, Izabela Pieńkowska, Zofia Kandora, Wiktoria Rybiałek, Karolina Chmielewska, Natalia Walaszczyk, Piotr Woldan, Wojciech Pakuła, Karol Kowalewski, Kacper Łokieć, Bartosz Nęcki, Nikodem Buszko, Michał Hobot, Kacper Męcka, Rafał Molski, Klaudia Owczarek, Michał Zjawiony, Mateusz Gzel, Bartosz Bebłot, Jakub Hadryś.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

Newsa przygotowała: Natalia Walaszczyk, klasa 3e