Ciekawi Świata – Ciekawi Przyszłości

Tak nazywa się nowy projekt, z którego skorzystają przyszłe pracownice i pracownicy – dziś jeszcze siedzący w szkolnych ławkach. Realizowany przez Wydział Polityki Społecznej UM i jego parterów projekt pomoże młodzieży m.in. rozeznać się na lokalnym rynku pracy oraz podjąć decyzje w sprawie swojej zawodowej przyszłości.

Projekt został zainaugurowany 27 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Władze samorządowe reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Szewiński. Uczniowie VII LO, będą kontynuować dobre praktyki wypracowane wspólnie z biznesowymi i administracyjnymi partnerami wcześniejszego projektu ,,Młodzi-Kreatywni”. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Joanna Okularczyk z Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie – także współwłaścicielka rodzinnej firmy TEST Systemy Uszczelniające Spółka Jawna, działającej w branży maszyn i urządzeń – oraz Mariusz Jas, prezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Częstochowa oraz Prezes Zarządu 4Real Spółka z o. o., skupiającej marki biznesowe z obszaru m.in. doradztwa, reklamy i HR.

Działania będą organizowane w trzech blokach – ,,nauka”, ,,zabawa” i ,,praca”. W ramach tego pierwszego bloku odbędzie się Miejski Dzień Nauki przy Festiwalu Nauki – szkolne drużyny zaprezentują przygotowane wcześniej doświadczenia i eksperymenty naukowe. Szkoły będą też rywalizować w rozwiązywaniu zadań naukowych – tu partnerem będzie kompetentna jednostka nauki.
Pod hasłem ,,zabawa” odbędzie się gra, podczas której młodzież spróbuje rozwiązać zagadki związane z m.in. przedsiębiorczością. Zadania dla grających przygotują partnerzy projektu. Gra będzie elementem łączącym nowy projekt z ,,Młodymi-Kreatywnymi” – podobna odbyła się bowiem właśnie podczas 5. edycji tamtego przedsięwzięcia. Młodzież zostanie również zaproszona do rozgrywek międzyszkolnych symulujących gospodarkę wolnorynkową.
Blok ,,praca” obejmie spotkania z pracownikami merytorycznych Powiatowego Urzędu Pracy, poświęcone autoprezentacji czy prognozom dotyczącym ,,branż przyszłości”, a więc profesjom, na które będzie spore zapotrzebowanie za kilka lat. Uczestniczki i uczestnicy projektu odwiedzą też przedsiębiorstwo, zapoznając się z jego specyfiką czy oczekiwaniami stawianymi kandydatkom i kandydatom do pracy. Spotkają się też z przedsiębiorcą, który opowie im o realiach działania w biznesie. Młodzież weźmie również udział w symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. Kolejnym elementem znanym już z ,,Młodych-Kreatywnych” będzie konkurs na najlepszy pomysł na firmę.

Newsa przygotowała: p. prof. Sylwia Denis.