Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta w VII LO

4 kwietnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć stypendystkę Programu Fulbrighta, p.Rachel Kessler która przyjechała do VII LO na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego, p. prof Marzeny Kossak-Wąchała i p. prof Joanny Wołkowickiej.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy z Education USA Poland wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Fulbrighta, pod patronatem Ambasady Stanów Zjednoczonych. Nasz gość przyjechał z Krakowa, gdzie działa centrum Education USA w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych.

EducationUSA to oficjalny serwis amerykańskiego Departamentu Stanu, który dostarcza aktualnych i rzetelnych informacji o akredytowanych instytucjach szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych. Co roku do Polski w ramach prestiżowego Programu Fulbrighta przyjeżdża kilkudziesięciu Amerykanów – studentów studiów magisterskich i doktoranckich (U.S. Student Program), świeżo upieczonych absolwentów studiów undergraduate (English Teaching Assistant Program) oraz pracowników naukowych (U.S. Scholar Program). Podczas pobytu w Polsce, który trwa od 3 do 9 miesięcy, realizują własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne, ale są również otwarci na poznawanie polskiej kultury oraz dzielenie się kulturą amerykańską. Właśnie dlatego uznaliśmy, że zaproszenie stypendysty to naszego liceum będzie dobrym pomysłem.

Po przywitaniu p.Rachel Kessler na dworcu przez uczniów klasy 1b, grupa wraz z opiekunem udała się do budynku szkoły. Kolejni uczniowie oprowadzili naszego gościa, pokazując nasze liceum. Następnie odbyły się warsztaty w 3 grupach, w których uczestniczyli uczniowie z klas: 1b, 1g, 2g, 2d  i 3g. Stypendystka chętnie opowiedziała o sobie, rodzinnej miejscowości i regionie USA, z którego pochodzi czy systemie edukacji w USA.  W zależności od profilu klas dopasowana została dalsza tematyka spotkania. Wszystkie grupy omawiały zagadnienia związane z kulturą amerykańską. Klasa humanistyczna, miała zajęcia dotyczące świąt amerykańskich a pozostałe grupy zajęcia związane z geografią Stanów Zjednoczonych. Wszystkie grupy poznały ciekawe miejsca w USA, które warto odwiedzić. P.Rachel przygotowała upominki dla wszystkich uczniów i dodatkowe gadżety dla najbardziej aktywnych. Nasi uczniowie przygotowali słodki poczęstunek i upominki związane z naszym liceum i naszym miastem.

Spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów. Mieli oni okazję poznać kulturę amerykańską oraz wykorzystać swoje umiejętności językowe.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy z Education USA, i że w kolejnym roku szkolnych również uda nam się zaprosić stypendystę Programu Fulbright.

Newsa przygotowały: p. prof. Marzena Kossak-Wąchała i p. prof. Joanna Wołkowicka.
Zdjęcia wykonali: p. prof Marzena Kossak-Wąchała, Mateusz Gzel i Nikodem Buszko z klasy 2g.