Wizyta studyjna w Bambergu

W dniach od 24 do 29 czerwca 2019 roku odbyła się wizyta studyjna w Bambergu w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Częstochowy, Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia oraz Dientzenhofer-Gymnasium Bamberg. W tym czasie w Polsce rozpoczęły się już wakacje, natomiast w Niemczech pełną parą szły przygotowania do końcowych egzaminów i ostatnie tygodnie roku szkolnego. Naszą delegację reprezentowali: wiceprezydent Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Pan Zbigniew Janus, pracownicy SOD Pani Ewa Kozłowska i Pani Jadwiga Idzikowska-Labocha, grupa dyrektorów i nauczycieli częstochowskich szkół regularnie goszczących niemieckich kolegów. W ramach wizyty odbyły się hospitacje lekcji w niemieckich szkołach. Miałam okazję porozmawiać na tematy nurtujące nauczycieli z Dyrektor Rupprecht Grundschule Panią Urlike Weiß i wizytować lekcję nauczania wczesnoszkolnego, którą prowadziła pani Susanne Schümann. Odwiedziłam także lekcję języka angielskiego w Dientzenhofer-Gymnasium Bamberg, którą poprowadził Pan Müller. Na tej lekcji uczniowie powtarzali materiał do zbliżającego się egzaminu. Była to świetna okazja do porównania zakresu nauczania i sposobu prowadzenia egzaminu ustnego z języka angielskiego u nas i w Niemczech. Pragnę zaznaczyć, że zarówno uczniowie naszego liceum jak i uczniowie Dientzenhofer Gymnasium prezentują wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Następnie oglądałam lekcję wychowania fizycznego u Pana Stökera, gdzie chłopcy wraz z nauczycielem wspólnie wykonywali ćwiczenia gimnastyczne i gry z piłką lekarską.

W cieniu drzew na szkolnym dziedzińcu odbyło się spotkanie naszej delegacji z Dyrektorką Dientzenhofer Gymnasium Panią Cleary, oraz referendarzami 2019-2021, którzy odwiedzą Częstochowę za dwa lata. Omawialiśmy wspólnie problemy dotyczące kształcenia nauczycieli, wymienialiśmy poglądy na temat oświaty, programów i treści nauczania, a także dyskutowaliśmy jak usprawnić szkolnictwo i naszą współpracę. Potem wysłuchaliśmy wykładu psychologa szkoły Pana Petera Kaldena na temat edukacji włączającej.

Wizyta miała także charakter kulturowy. Mieliśmy okazję zwiedzić Bamberg z Panią Beatą Basan, która od lat mieszka w Bambergu i doskonale zna historię tego miasta i regionu. Z kolei po Norymberdze oprowadziła nas przedstawicielka działu promocji kultury. Niezapomniane wrażenie wywarła wizyta w Centrum Dokumentacji Reichsparteitagsgelände, po którym oprowadził nas Dyrektor tego Centrum.

Nie można nie wspomnieć o doświadczeniu kulinarnym, smaki Frankonii na długo pozostaną w mojej pamięci. Organizatorzy wizyty zadbali także o część rekreacyjną, w ramach której uczestniczyliśmy w spływie kajakowym po rzece Regnitz. Nasza drużyna została pochwalona przez organizatora spływu za dobrą współpracę i zaangażowanie.

Chciałabym podziękować organizatorom wizyty, wiceprezydentowi Częstochowy Panu Ryszardowi Stefaniakowi, Dyrektorowi Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Panu Zbigniewowi Janusowi, a także złożyć szczególne podziękowanie dla Pani Ewy Kozłowskiej, która dbała o stronę językową naszej wizyty oraz wraz z Panią Jadwigą Idzikowską-Labochą czuwała nad wszystkimi szczegółami organizacyjnymi.

Newsa przygotowała: p. prof. Elina Szago-Lalak.