Zbiórka dla rodaków z kresów

8. i 9. listopada 2019 roku uczniowie VII LO wraz z opiekunami – p. prof. Katarzyną, Kaczmarek, p. prof. Małgorzatą Mąkowską, p. prof. Sylwią Płaczek, p. prof. Ewą Lutostańską oraz p. prof. Katarzyną Wilk wzięli udział w zbiórce charytatywnej dedykowanej rodzinom polskim z Kresów. Pomysłodawcą akcji jest Towarzystwo Patriotyczne „KRESY”, działające w Częstochowie już od piętnastu lat.

Zbiórka odbywała się w naszym mieście w sieci sklepów Biedronka.

Młodzież zachęcała klientów sklepu do zakupu przynajmniej jednego produktu, który mogliby ofiarować dzieciom i rodzinom z Kresów. W koszach naszych wolontariuszy w Biedronce przy ulicy Gajcego znalazły się m. in. czekolady, batony, ciastka, ryż, mąka, cukier, kasza, olej, płatki owsiane – produkty o długim terminie ważności.

W tym roku zebrane dary będą przekazane dzieciom w polskich szkołach nie tylko na Litwie, ale też na Białorusi i na Ukrainie. Koordynatorem akcji jest prezes Towarzystwa Patriotycznego ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego w Częstochowie. Zgodnie z coroczną tradycją tiry wypełnione darami z Polski wyruszą na Wileńszczyznę, kolejny raz realizując akcję „Mikołaj na Wileńszczyźnie. Cieszymy się, że mieliśmy choć maleńki udział we wspieraniu naszych rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny.

Newsa przygotowały p. prof. E. Lutostańska i p. prof. K. Wilk