Seminarium EPAS – Bruksela

W dniach 18 i 19 listopada 2019, w Siedzibie Europarlamentu w Brukseli miało miejsce seminarium nauczycieli biorących udział w projekcie Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego. Polskę reprezentowało 4 nauczycieli: z Krakowa, Warszawy i Częstochowy)

Była to okazja do spotkania nauczycieli reprezentujących 28 krajów członkowskich UE, wymiany doświadczeń, przedstawienia profili szkół w celu nawiązania ewentualnej współpracy przy realizacji projektów europejskich.

Zebranych nauczycieli, powitał pan Stephan Clark, Dyrektor do spraw Komunikacji po czym wysłuchaliśmy wystąpienia pana Othmara Karasa, Wiceprezydenta Parlamentu Europejskiego. Podkreślał on coraz istotniejszą rolę młodzieży, na podstawie znaczącego wzrostu udziału młodych w ostatnich wyborach parlamentarnych (tu padły rekordowe wyniki w Polsce 22% wzrost, i w Hiszpanii 19% wzrost). Podkreślał rolę nauczycieli w uwrażliwianiu na sprawy demokracji europejskiej, w przybliżaniu wartości bliskich UE, w zapoznawaniu ze sposobami funkcjonowania Unii. Zapoznał nas ze specyfiką podziału partyjnego obecnego Europarlamentu oraz zadaniami jakie stoją przed członkami poszczególnych komisji (Brexit, zmiany klimatyczne, sprawy społeczne, Europa cyfrowa, praworządność, równość praw bez względu na płeć.) 

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na pracę w formie warsztatowej, przybliżającą specyfikę projektu EPAS. Podawano przykłady wykorzystania stron internetowych podczas zajęć z młodzieżą, pomysły realizacji założeń projektowych, np. Dnia Europy.

97 nauczycieli z różnych krajów członkowskich miało też okazję popracować w mniejszych grupach, dzięki czemu  mieli szansę na wymianę spostrzeżeń, zaprezentowanie profilu szkoły, nawiązanie kontaktów które mogłyby zaowocować nawiązaniem dalszej współpracy międzyszkolnej.

Kolejny dzień stanowił kontynuację warsztatów, tym razem mówiono o nagrodzie Sacharowa, uczestniczyliśmy też w bardzo aktualnym warsztacie na temat rozwijania kompetencji krytycznego myślenia, tak istotnego w zalewie nieprawdziwych informacji.

Następnie mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Historii Europejskiej, znajdujące się tuż przy Europarlamencie, prezentujące w przystępnej formie przekrój naszej wspólnej, zazębiającej się historii od czasów starożytnej demokracji greckiej po współczesność. Zwiedzanie muzeum w gronie osób reprezentujących różne narodowości miało bardzo kształcący i symboliczny charakter.

Wizyta w Europarlamencie była doskonałą okazją do poznania specyfiki pracy tego miejsca, do zainspirowania się do dalszych działań projektowych oraz zajrzenia na Grande Place i spróbowania najprawdziwszych belgijskich frytek.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.