EUROSCOLA – czyli witajcie w świecie Europarlamentarzysty!

W związku z realizowanym w szkole projektem EPAS (Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego) oraz wygranej w zeszłorocznym konkursie EUROSCOLA , 19 uczniów VII LO wraz z paniami: Joanną Wołkowicką i Katarzyną Kornecką-Nalewajką, uczestniczyło w dniach 11.02-15.02.2020 w wyjeździe – nagrodzie głównej, do siedziby Europarlamentu w Strasburgu.

Nagroda obejmowała udział w obradach reprezentantów młodzieży z 23 krajów Unii Europejskiej, w dniu 14.02.2020. Uczniowie musieli wcześniej przygotować się merytorycznie i językowo,  wybierając jeden z 6 zaproponowanych przez organizatorów tematów. Następnie, już w szerszym, międzynarodowym gronie, dyskutowali nad sposobami rozwiązania danej problematyki by wreszcie na sali obrad, przedstawiciel grup wygłosił  podsumowanie prac. Po krótkich obradach, odnośnie każdego z tematów, wszyscy zebrani oddawali głos.

Na początku naszego pobytu w Europarlamencie, wysłuchaliśmy przemówienia belgijskiego europosła, pana Marca Tarabelli. Opowiedział o wyzwaniach stojących przed Wspólnotą krajów członkowskich wobec zmian klimatu, uchwaleniem budżetu oraz przyszłością Europy. Podkreślał jak istotne jest uświadamianie sobie korzyści płynących z uczestnictwa w Unii, na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Uświadomienie sobie, że to co wydaje się naturalne, brak granic, częściowy brak konieczności wymiany waluty, łatwość w dostępie do rynku pracy, edukacji  jest ogromnym sukcesem wypracowanym przez Wspólnotę UE. Pan Marc Tarabella, za najważniejsze osiągnięcie unijne uważa wspólną walutę oraz zasadę solidarności, dzięki której kraje o słabiej rozwiniętej infrastrukturze i gospodarce mogły szybciej i sprawniej nadrobić zaległości.

Kiedy nadszedł czas na prezentacje reprezentantów młodzieży mogliśmy usłyszeć powitania w 23 językach, dowiedzieć się więcej o sposobie  funkcjonowania szkół w Europie oraz przekonać się że każdy z przemawiających z dumą reprezentuję swoją szkołę, kulturę, kraj. Naszą szkołę przepięknie reprezentowali: Karolina Zdyb i Karol Kowalewski z klasy 3b.

Na zakończenie całodniowego dnia obrad, po wstępnych eliminacjach, wyłoniono 4 zwycięskie, wielonarodowe drużyny, które brały udział w finale Eurogame, grze sprawdzającej ogólną wiedze o krajach Unii. W jednej z czteroosobowych drużyn była też Estera Wójcikiewicz, z klasy IIf. Emocje sięgały zenitu, tym bardziej że publiczność również, dzięki możliwości głosowania mogła brać udział w grze. Na szczęście, dzięki doskonałemu przygotowaniu członków ekipy, drużyna Estery zajęła 1 miejsce, pokonując konkurentów dobrą odpowiedzią na pytanie o zaludnienie stolicy Szwecji.

Na zakończenie, nastąpiło uroczyste  i wzruszające  wyjście na środek sali obrad reprezentantów wszystkich krajów z flagami państw, przy dźwiękach Ody do Radości.

Całe wydarzenie, było relacjonowane przez młodych dziennikarzy- ochotników. Nasz zespół reprezentowała Wiktoria Zych z klasy II F.

Spędziliśmy w Europarlamencie cały dzień, mając okazję poznać pracę europarlamentarzystów, wcielić się w ich rolę  pracując w komisjach, obradując, głosując. Był też czas na zapoznanie się z ludźmi z innych krajów, uświadomienie sobie że wśród całej różnorodności języków, kultur, tradycji, łączy nas bycie Europejczykami, wspólne budowanie przyszłości: bezpiecznej i opartej na fundamentalnych demokratycznych wartościach.

Zanim jednak znaleźliśmy się w Strasburgu, zwiedziliśmy kawałek Europy. Wyruszyliśmy 11.02, by znaleźć się w Wiedniu, zachwycić słońcem, architekturą, urokliwym klimatem, dalekim od pędu wielkiego miasta. Mieliśmy też okazję zwiedzić przebogate zbiory Muzeum Historii Sztuki- od starożytności po zbiory XVIII wieczne, z takimi perłami jak choćby bogata kolekcja dzieł Pietera Bruegela ,  Velasqueza czy Durera.

Dalej, na trasie był Linz, w którym mieliśmy nocleg, ale spragnieni wrażeń, wyszliśmy na wieczorny spacer po tym pięknym mieście, z klimatycznymi uliczkami magicznie i oświetloną starówką.

Kolejnego dnia, odkrywaliśmy stolicę Bawarii: Monachium, słynne dzięki corocznym obchodom święta piwa, October fest. Spacer po starówce, podziwianie zabytków oraz poznawanie trudnej historii miasta, wreszcie zwiedzanie starej Pianakoteki, czyli galerii dzieł sztuki i jej niewiarygodnie bogatych zbiorów przyniosły wiele wrażeń. Mogliśmy tu zobaczyć dzieła Tycjana, Jana Van Eycka, Rembrandta, Rubensa, Cezanna, Maneta , słynne dzieło  Van Gogha czy wreszcie obrazy  Klimta.

Nocleg, mieliśmy zaplanowany w Augsburgu, gdzie mogliśmy podziwiać renesansowy ratusz oraz imponującą bazylikę św. Ulryka i św Afry. Augsburg jest przepięknie usytuowany, zachował też historyczny klimat.

Następnego dnia dotarliśmy do miasta Ulm, w którym ogromne wrażenie wywarł na nas widok najwyższej na świecie katedry. Po drodze do kolejnego noclegu, tym razem w Szwarcwaldzkiej miejscowości uzdrowiskowej, Freudenstadt, zatrzymaliśmy się w Stuttgarcie, w Muzeum Mercedesa.

Zachwycił nas już  futurystyczny budynek, oraz niezwykła wystawa rozwoju motoryzacji odwołująca się do przemian społeczno-politycznych. Mogliśmy podziwiać eksponaty obrazujące rozwój myśli motoryzacyjnej człowieka, od pierwszego silnika po najbardziej zaawansowane technicznie auta.

14 lutego, jak na Walentynki przystało, spędziliśmy we Francji, w siedzibie Europarlamentu a wieczorem mogliśmy zwiedzić starówkę Strasburga. Widok oświetlonej, ażurowej sylwetki Katedry zapierał dech w piersiach. Do Strasburga należy koniecznie wrócić, to przepiękne miasto z cudowną szachulcową architekturą, domami pamiętającymi wiek XVI, miasto alzackich smaków i bogatej tradycji.

Wróciliśmy do Częstochowy zmęczeni ale szczęśliwi z bagażem wspomnień, pamiątek i wrażeń.

Euroscola – wideorelacja

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za odpowiedzialne zachowanie i godne reprezentowanie szkoły i kraju . Dziękujemy za przygotowanie inicjatyw Epasowych: Gra miejska, Dzień Europy oraz raz jeszcze gratulujemy wygranej Euroscoli!

Newsa przygotowały: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka, p. prof. Joanna Wołkowicka.