Coś na długie, jesienne wieczory

Chciałabym Wam polecić  dzisiaj książki Nicolasa Sparksa. Ten amerykański pisarz wykonywał wiele zawodów, zanim został pisarzem. Był m.in. akwizytorem, sprzedawcą nieruchomości. Urodził się w Omaha w stanie Nebraska 31 grudnia 1965r. Obecnie ma żonę i piątkę dzieci. Mieszka z rodziną w Karolinie Południowej. Sparks jest mistrzem powieści obyczajowych. Jego książki przetłumaczono w ponad 50 językach.

Wiele powieści Sparksa zostało zekranizowanych, jak chociażby „List w butelce”. Ta przejmująca opowieść przedstawia wątek miłosny Garreta do ukochanej zmarłej żony Catherine. Garret nie może pogodzić się z śmiercią żony i wrzuca dla niej do morza list w butelce. Znajduje go jedna z redaktorek chicagowskiej gazety Teresa Osborne. Teresa próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego listu. Co ją spotyka? Dowiecie się tego, jeśli przeczytacie książkę.

„We dwoje” to historia 32 letniego Rusella Greena, który w pewnym momencie swojego życia traci żonę i pracę i musi zająć się wychowaniem córki. Jak sobie z tym poradzi i czy spotka odwzajemnioną miłość, dowiecie się sięgając po tę pozycję.

„Anioł stróż” to powieść opisująca losy 25 letniej wdowy. Julie wraz z listem pożegnalnym dostaje od męża psa -niemieckiego doga. Jak wpływa pies na jej życiowe i miłosne wybory? Jesteście ciekawi, przeczytajcie tę książkę.

„Najdłuższa podróż” to powieść dwuwątkowa. Pierwszym wątkiem jest historia Iry i Ruth Levinson, długoletniego, idealnie dobranego małżeństwa, które rozdziela śmierć żony. Samotny Ira ulega wypadkowi, jadąc samochodem i uwięziony w samochodzie rozpamiętuje lata spędzone z żoną. Drugi wątek to miłość Sophii, studentki ostatniego roku historii sztuki do Luka Collinsa, młodego ujeżdżacza byków. Nieoczekiwanie losy Sophii, Luka i Iry splatają się pod koniec książki, pisząc zaskakujące zakończenie.

„Pamiętnik” to historia bogatej dziewczyny z miasta i ubogiego chłopaka z prowincji, którzy pewnego lata, po zakończeniu II wojny światowej, gdzieś w Karolinie Północnej, zakochali się w sobie.  Z powodu dezaprobaty ich związku przez rodziców dziewczyny, muszą się rozstać.Czy spotkają się ponownie? Historia tego uczucia została zapisana w pamiętniku, który codziennie odczytuje mieszkającej w domu opieki kobiecie, chorej na alzheimera, pewien starszy pan.

Jeśli ktoś z Was lubi przeżywać miłość z książką i na ekranie, zachęcam do przeczytania powyższych pozycji i innych książek Sparksa oraz do obejrzenia ekranizacji filmowych. Dodam jeszcze, że wymienione książki znajdują się w naszej szkolnej bibliotece, więc zapraszam do biblioteki.

Newsa przygotowała: p. prof. Sylwia Płaczek.