Sprawozdanie z Tygodnia Edukacji Globalnej

Zespół uczniowski (JAPKA) z klasy 2L w składzie Jakub, Aleksandra, Patrycja, Klaudia, Adrian uczestniczył w dniach 16-19.11.2020 w Tygodniu Edukacji Globalnej. Wirtualny Festiwal to interaktywna forma, w której zespoły uczniowskie z różnych zakątków naszego kraju uczestniczą we wspólnej zabawie online. Zespoły, których członkowie współpracują przez internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczny Festiwal online odbył się pod hasłem – “Odpowiadaj na wyzwania globalne”. Festiwal jest coroczną międzynarodową akcją edukacyjną organizowaną w celu zwrócenia uwagi Europejczyków i Europejek na wyzwania o charakterze globalnym.

Codziennie przez cztery dniu uczniowie wykonywali określone zadania. Był to czas wspólnej refleksji, nad lepszym zrozumieniem świata, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich. Zadania obejmowały następujące treści:

  • Dzień I Stop nierównościom
  • Dzień II Zmiana klimatu
  • Dzień III Migracje ludności
  • Dzień IV Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój

Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom, którego obchody przypadają zawsze na trzeci tydzień listopada, to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Podczas jego trwania mieszkańcy i mieszkanki Europy, ale i całej naszej planety organizują różne wydarzenia, w tym roku w dużej mierze o charakterze online, poruszając tematy funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań i współzależności oraz zastanawiają się nad konkretnymi rozwiązaniami istniejących problemów.

Newsa przygotowała: p. prof. Tatiana Cieślak.