Masterclass z Agnieszką Holland

W ramach inicjatywy Instytutu Francuskiego oraz Europeen Film Factory, ochotnicy z naszego Liceum mogli wziąć udział w spotkaniu z panią Agnieszką Holland. Godzinne spotkanie w j. angielskim, odbyło się 2 grudnia, on line. Tematem Masterclass, był film „Europa, Europa”, link do zapowiedzi do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=p9VGzg5cUaU

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z 30 krajów, a 4 klasy zostały wylosowane do udziału w dyskusji z reżyserką. Pani Agnieszka Holland, w sposób bezpośredni i inspirujący udzielała odpowiedzi na pytania. Podkreślała znaczenie historii, jako siły która przenika do naszej współczesności, przed którą nie sposób uciec.

Poznaliśmy też tajniki odnoszące się do procesu kręcenia filmu, sposób ukazania historii, dobór scen, wreszcie skrócenie filmu o 40 minut, po pierwszym większym pokazie. Pomysł na film Europa, Europa, powstał po poznaniu historii Solomona Perela. Jego doświadczenie okresu II wojny światowej znacznie odbiega od historii żydowskich chłopców z tego okresu i w tym miejscu na ziemi. Wycinek życia pana Perela, może stać się początkiem do rozmyślań na tematy bardziej uniwersalne, dotyczące własnej tożsamości i uwikłania w to co niesie świat. Granicy między możliwością adaptacji a porzuceniem swojego ja, oraz chęcią życia, stającą się niejako, bohaterem tego filmu.

Dowiedzieliśmy się też, skąd wziął się pomysł na tytuł filmu: Europa, Europa miało odzwierciedlać dwoistość tego kontynentu: miejsca narodzin wspaniałych cywilizacji i wartości a jednocześnie zbrodniczej ideologii.

Wszystkim uczestnikom, spodobała się otwartość pani Agnieszki Holland, jej obrazowy język, charyzma. Mam nadzieję, że takie wydarzenie zainspiruje uczniów do dalszych poszukiwań filmowych, do odkrywania historii a dzięki nim, lepszego poznawania siebie.

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.