Stanisław Lem – pisarz nie z tej ziemi

Dwa moje ostatnie artykuły dotyczyły poetów. Tym razem przedstawię autora prozy – powieści fantastycz-nych – dosłownie i w przenośni. Bo za takiego uważany jest S. Lem. Nie jest tak poczytny jak S. King, ale często ktoś pyta o jego książki dostępne w bibliotece. Więc już od razu zapewniam, że jest 10 tytułów. Dodatkowo jeszcze biografia autorstwa W. Orlińskiego- „Lem. Życie nie z tej ziemi”( z której zaczerpnęłam tytuł artykułu).

Stanisław Lem urodził się 12.09.1921 we Lwowie, zmarł 27.03.2006 w Krakowie. Jest to wybitny polski pisarz gatunku science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. W 1940 rozpoczął studia medyczne, które ukończył w latach 1946-48 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie osiadł po wojnie.

Początkowo ogłaszał artykuły w fachowej prasie lekarskiej, recenzje i felietony, opowiadania i wiersze. Debiutował w 1946 powieścią „Człowiek z Marsa”. Sławę najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki przyniosła mu książka „Astronauci”” (1951).

Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Charakterystyczny jest język Lema- z żartem i stosowną anegdotą. Człowiek w jego powieściach jest nieustannie zagrożony poprzez siły, które sam wyzwolił. Rozwój techniki stawia pod znakiem zapytania uniwersalne wartości, np. dobro, sprawiedliwość. Pytania o odporność człowieka na psychiczne następstwa życia w ciągłym kontakcie z techniką są głównym punktem, wokół którego jest skoncentrowana akcja książek Lema.

Najsympatyczniejszą postacią w utworach tego autora jest pilot Pirx- przeciętny człowiek przyszłości, wypełniający zwyczajne obowiązki pilota pojazdów kosmicznych.

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki przetłumaczono na 40 języków, osiągnęły nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

Otrzymał kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla. Ostatecznie przyznano ją Czesławowi Miłoszowi (1980).

Był odznaczony m.in. medalem „Gloria Artis”. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Oto kilka tytułów powieści Lema: „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Bajki robotów”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Solaris”, „Wizja lokalna”, „Wysoki zamek”(powieść autobiograficzna).

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.