Czytać każdy może…

Celowo sparafrazowałam tytuł piosenki śpiewanej przez Jerzego Stuhra („Śpiewać każdy może”). W dzisiejszych czasach tak rzeczywiście jest – książki dostępne są w formie papierowej, e-booków i audiobooków. Każdy może wybrać dla siebie postać książki, która mu najlepiej odpowiada.

Chciałabym tym razem zachęcić do sięgnięcia po powieści Jo Nesbo. W szkolnej bibliotece znajduje się 6 jego książek.

Jo Nesbo to autor powieści kryminalnych i literatury dziecięcej, muzyk poprockowy (wokalista zespołu Di-Derre i autor tekstów piosenek). Urodził się 29.03.1960 w Oslo. Z wykształcenia jest ekonomistą. Jego książki tłumaczone były na wiele języków, m. in. na: angielski, duński, francuski, niemiecki, polski, rosyjski. Powieść „Czerwone gardło” została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów.

Jo Nesbo jest autorem dążącym do perfekcji poprzez konsekwentne tworzenie mrocznych historii. W wielu jego książkach jest świetnie skonstruowana, nieprzewidywalna fabuła.

Największą popularność zawdzięcza Nesbo serii kryminałów, w których głównym bohaterem jest mieszkający w Oslo policjant Harry Hole. To właśnie ta postać zaskarbiła sobie największą rzeszę fanów, choć w pierwszym kontakcie Harry jest raczej odpychający. Nie liczy się z niczyim zdaniem, jest uparty i bezkompromisowy. Do tego ma poważne problemy z alkoholem, nie stroni też od palenia papierosów. Wszystkie te cechy tworzą z niego fatalnego kompana, ale za to genialnego śledczego- z niezawodną skutecznością rozwiązującego sprawy.

Autor ukazuje postać H. Hole nie tylko w realiach Skandynawii. Przenosi go też do Australii, Bangkoku czy Chorwacji. Możemy wtedy poznać środowisko i warunki naturalne tych właśnie miejsc.

Cykl o H. Hole warto czytać chronologicznie, ponieważ z każdym tomem poznajemy bardziej głównego bohatera, a zarazem obserwujemy rozwój literacki Nesbo. Pierwszy tom serii to „Człowiek- nietoperz”(1997), ostatni, dwunasty to „Nóż” (2019).

Jeśli postać H. Hole nie przypadnie Wam do gustu, nie rezygnujcie z Nesbo, tylko sięgnijcie po którąś z pozostałych powieści norweskiego pisarza. A jest ich całkiem sporo. Wymienię tylko kilka tytułów: „Łowcy głów”, „Syn”, „Macbeth”.

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.