Jedna osoba – dwóch autorów

Myślę, że o Jo Nesbo, o którym pisałam ostatnio, słyszało sporo osób. Natomiast, gdy napiszę Robert Galbraith, to wówczas nie będzie wielu znających to nazwisko. Ale już J. K. Rowling jest na pewno popularna. Wnioskuję tak z ankiet czytelniczych przeprowadzanych wśród uczniów. J. K. Rowling w każdej klasie była wymieniana wielokrotnie, a bohater jej książek Harry Potter znalazł się w czołówce szkolnej Listy Bestsellerów.

Tak, tak, słusznie się domyślacie, że J. K. Rowling i Robert Galbraith to ta sama osoba. Kilka słów o autorce, która jest również scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną.

Jej prawdziwe nazwisko to Joanne Murray (po mężu). Urodziła się 31.07.1965 w Yate w Wielkiej Brytanii. W wieku 4 lat, wraz z rodziną, zamieszkała w Winterbourne. Tam uczęszczała do szkoły średniej. Studia ukończyła na Uniwersytecie w Exeter, gdzie w 1986 uzyskała licencjat z filologii francuskiej i klasycznej. Po ukończeniu studiów autorka przeprowadziła się do Londynu.

Sławę przyniosła jej seria powieści fantasy „Harry Potter”, której sprzedaż przekroczyła już 500 mln egzemplarzy. Sagę przetłumaczono na 67 języków.

Zarys powieści Harry Potter został przygotowany podczas oczekiwania na opóźniony pociąg. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Nad powieścią pracowała w Edynburgu, jednocześnie kończąc studia podyplomowe. Seria o Harrym Potterze przyniosła jej tak duże zyski, że stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju.

Mimo, iż mówi się, że książki o H. Potterze są przeznaczone dla nieco młodszych czytelników, nasi uczniowie tak często o nie pytali, że zostały zakupione wszystkie części.

Niestety nie ma w naszej bibliotece książek wydanych pod pseudonimem Robert Galbraith. Jednak chciałabym zachęcić do ich przeczytania. Są to powieści detektywistyczne- do tej pory wydanych zostało pięć tytułów. Ich bohaterem jest Cormoran Strike- prywatny detektyw, któremu nie wiedzie się najlepiej. Ma kłopoty finansowe, dostaje niewiele zleceń. Podczas służby w Afganistanie stracił część nogi. Jego współpracownicą jest 25-letnia Robin Ellacott. Trafiła do biura Cormorana poprzez agencję pracy tymczasowej. Jednak współdziałanie z prywatnym detektywem wciągnęło ją na tyle, że postanowiła zostać.

Pierwsza część cyklu to „Wołanie kukułki”, wydane w kwietniu 2013. Piąta część to „Niespokojna krew” wydana w listopadzie 2020.

Prawdziwe autorstwo książki zostało ujawnione w The Sunday Times 14.07.2013 po śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy, których zastanawiało jak autor „z przeszłością wojskową i ochroniarską” mógł zadebiutować tak dobrą powieścią. Później pojawiły się doniesienia, że autorstwo Rowling zostało przekazane reporterom gazety za pośrednictwem Twittera, a źródłem przecieku był jeden z prawników pracujących dla pisarki.

Po ujawnieniu prawdy Rowling oznajmiła, że miała nadzieję pozostać anonimowa trochę dłużej. I dodała; „Bycie Robertem Galbraithem było takim wyzwalającym doznaniem… To było wspaniałe publikować bez rozgłosu, oczekiwań i dla czystej przyjemności sprawdzać reakcje, używając innego imienia”.

Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Was książkami R. Galbraitha. Być może fani „Harrego Pottera” sięgną po nie, aby się przekonać jak autorka powieści fantasy poradziła sobie z zupełnie inną tematyką. Ci natomiast, którzy J. K. Rowling nie czytali, zapoznają się chętnie z Robertem Galbraithem.

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.