Interesujące przemyślenia w książkach Paulo Coelho

„Co to jest prawdziwe Ja? – zapytała Weronika
- To kim jesteś , a nie to, co z ciebie uczyniono…”

P. Coelho – „ Weronika postanawia umrzeć”

Jest bardzo wiele interesujących przemyśleń w książkach Paulo Coelho. Wybrałam cytat z książki „Weronika…”, gdyż ta powieść najbardziej mnie poruszyła. Mimo, że w tytule jest słowo „umrzeć”, to traktuje ona o życiu, nie o śmierci.

Obecnie na pewno mniej poczytny, ale jeszcze parę lat temu czytelnicy chętnie sięgali po jego książki. Również w międzyszkolnym konkursie literacko-plastycznym „Fenomen twórczości Paulo Coelho” wzięło udział sporo uczniów. W bibliotece znajduje się 12 tytułów tego autora, więc zapraszam do wypożyczeń.

Paulo Coelho urodził się 24.08.1947 roku w Rio de Janeiro w rodzinie katolickiej. Z wykształcenia jest prawnikiem. W młodości związał się z ruchem hippisowskim. Był m.in. scenarzystą teatralnym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym, kompozytorem, autorem tekstów piosenek dla wykonawców muzyki pop, dziennikarzem telewizyjnym. Przełomowym momentem w jego życiu była pielgrzymka do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela (1986). Pod wpływem tego wydarzenia napisał swą pierwszą książkę „Dziennik Maga”. Rozgłos na światową skalę zyskał po wydaniu kolejnej powieści- „Alchemik” (1988). Sukces tego utworu był tak wielki, że na jego podstawie francuski kompozytor W. Taieb stworzył symfonię „The Alchemist’s Symphony”. We Włoszech i w Japonii powstały musicale, natomiast w Brazylii, Turcji, Norwegii, Chorwacji, Polsce i Słowacji został on wystawiony jako sztuka teatralna.

W „Alchemiku” Coelho burzy wszelkie bariery bojaźni, pokazuje jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie. „ Żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia”.

Jedną z najbardziej osobistych książek jest powieść „Walkirie”. Pisarz wraz z żoną wyrusza w niej w podróż po pustyni Mojave, aby odnaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Wyjątkowy talent Paulo Coelho sprawia , że przemawia do wszystkich. Jest wyrozumiałym i pełnym empatii nauczycielem. W tym zapewne tkwi tajemnica tego niezwykłego pisarza, którego książki ukazały się w 160 krajach i zostały przetłumaczone na 71 języków.

Newsa przygotowała: p. prof. Aneta Kupczak.