Projekt Erasmus+ KA1 – Mobilności w Irlandii

Dublin – stolica Republiki Irlandii, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy nad Morzem Irlandzkim, i Athlone – urocze miasto w samym sercu wyspy. To właśnie w tych pięknych miejscowościach odbywały się kursy Erasmus +, w których miałam przyjemność uczestniczyć.

Kursy obejmowały wykłady i warsztaty z literatury irlandzkiej oraz warsztaty skupiające się na  sposobach nauczania języka angielskiego. Ważną częścią były także zajęcia z doskonalenia swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym. Podczas jednego z kursów mogłam też obserwować zajęcia, a nawet w małej części być ich współprowadzącą.

Naszymi  wykładowcami byli bardzo doświadczeni pracownicy uczelni wyższych z Irlandii i Zjednoczonego Królestwa, którzy zarażali entuzjazmem, dzielili się z nami swoimi doświadczeniami z nauczania języka angielskiego jako języka obcego, oraz prezentowali mnóstwo pomysłów na aktywności do zastosowania na zajęciach z młodzieżą.

Wyjazd ten był również doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń z nauczycielami z krajów europejskich oraz do zwiedzenia ciekawych miejsc w Irlandii. A takich tam nie brakuje: Dublin z Katedrą Christ Church  oraz Katedrą Św. Patryka, Trinity College i słynna Book of Kells, półwysep Howth Head, Malahide Castle, Dolina Glendalough i średniowieczny klasztor, a raczej jego ruiny, wzgórze Tara, miasto Galway,  i wiele wiele innych.

Pobyt w Irlandii to także poznawanie kultury tego kraju, i jego mieszkańców. O tym, że są oni niezwykle przyjaźni, można się przekonać na każdym kroku. Niezwykle uprzejmi, pomocni, towarzyscy i z ogromnym poczuciem humoru.

Gorąco polecam udział w tego typu przedsięwzięciach. Wiedza zdobyta w czasie kursów – ogromna, inne wartości dodane – wręcz nieocenione. Niezapomniane przeżycie.

Newsa przygotowała: p. dyr. Małgorzata Korpus.