Porządkowanie grobów na cmentarzu Kule

Październik i listopad to miesiące, w których zgodnie z polską tradycją wracamy myślami do osób, których już wśród nas nie ma. Dbamy o groby naszych bliskich, sprzątamy je, dekorujemy kwiatami i zapalamy znicze, a w Święto Zmarłych – wspominamy…

Na wielu cmentarzach są także mogiły zapomniane i o te właśnie warto szczególnie zadbać. Rolą nauczycieli jest przypominanie młodzieży o poległych na naszym terenie żołnierzach i uczenie o przechowywaniu w pamięci ich ofiary w walce.

Na cmentarzu Kule w Częstochowie znajdują się mogiły zbiorowe: członków organizacji konspiracyjnej rozstrzelanych w Apolonce w sierpniu 1940 r., mogiła zbiorowa żołnierzy września 1939, kwatera wojenna żołnierzy Armii Czerwonej a także mogiły żołnierzy z I wojny światowej i wojny obronnej z 1920 roku. To te groby stały się celem odwiedzin młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. 20 października uczniowie dwóch klas – 2a i 2e, pod opieką p. Ewy Lutostańskiej i p. Katarzyny Wilk, zaopatrzeni w narzędzia do sprzątania, udali się na cmentarz, aby uporządkować żołnierskie miejsca spoczynku. Po raz kolejny młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w tym przedsięwzięciu, a październikowe słońce dodawało uroku efektom pracy.

Czas poświęcony na zbieranie suchych liści, przecieranie tablic z nazwiskami i czasem mozolne odczytywanie tych obco brzmiących, stał się także czasem na refleksję, pochylenie głowy, oddanie szacunku.

Newsa przygotowała: p. prof. Ewa Lutostańska.