Wycieczka do Warszawy

W piątek 10 czerwca wraz z Panią Profesor Beatą Gendek-Barhoumi oraz Panią Profesor Katarzyną Kornecką-Nalewajką, my klasa 3B wybrałyśmy się na wycieczkę do Warszawy. Około godziny 9, po długiej podróży, w końcu dotarłyśmy na miejsce. W pierwszej kolejności udałyśmy się do Zamku Królewskiego. Nasze zwiedzanie zaczęłyśmy od lekcji edukacyjnej o trzech przedpokojach zaprojektowanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas zwiedzania mogłyśmy zgłębić sekrety architektoniczne zamku, dowiedzieć się, co stało za konkretnymi rozwiązaniami w poszczególnych pomieszczeniach oraz wyobrazić sobie, jak to byłoby odwiedzać króla Stanisława Augusta. Dzięki ciekawej opowieści edukatora poszerzyłyśmy naszą wiedzę w dziedzinie historii jak i historii sztuki.

Naszym następnym celem było Muzeum Narodowe. Po dotarciu na miejsce mogłyśmy ujrzeć piękne podwórze, z którego do wnętrza budynku prowadziły kamienne schody. Ponownie miałyśmy przyjemność słuchać pana przewodnika, którego sposób opowiadania i duża wiedza zainteresowały nas poszczególnymi nurtami w sztuce XIX wiecznej. Widziałyśmy dzieła zarówno nowatorskie jak na swoje czasy, jak i całkowicie tradycyjne. Co najważniejsze, miałyśmy okazję ujrzeć na żywo sztukę Jana Matejki, która mogła wręcz przytłoczyć swymi rozmiarami, jednak było to doświadczenie, przez które w końcu mogłyśmy zobaczyć na żywo jedno z dzieł tego wielkiego malarza, którego sztuka towarzyszy nam od dziecka.

Po zwiedzaniu zatrzymałyśmy się przy ulicy Chmielnej, w okolicy, której mogłyśmy zjeść to, na co tylko miałyśmy ochotę. Od kuchni włoskiej, przez polską, aż po chińską – każda z nas mogła znaleźć coś dla siebie. Dzięki temu mogłyśmy zobaczyć Warszawę od innej strony – nie tylko tej historycznej, ale również codziennej – tak, jak widzą ją jej mieszkańcy.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był spektakl pt. ,,Umrzeć ze śmiechu” wystawiany w Teatrze Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego. Sztuka Paula Elliota w reżyserii Andrzeja Nejmana to farsa opowiadająca o tym, że na marzenia nigdy nie jest za późno. Historia 3 przyjaciółek, w rolę których wcieliły się Hanna Szleszyńska, Lucyna Malec i Ewa Wencel to ciepła i zabawna opowieść o kobietach i sile przyjaźni. Spektakl bardzo nam się podobał. W wielu momentach rozbawił, chwilami wzruszył, przede wszystkim jednak zostawił z myślą, że nie należy czekać by zacząć żyć pełnią życia.

Cały wyjazd był bardzo intensywny, jednak pomimo zmęczenia, byłyśmy spełnione. Dzięki miejscom, które zwiedziłyśmy mogłyśmy poczuć się bliżej sztuki oraz poznać najbardziej rozpoznawalne miejsca Warszawy.

Newsa przygotowała: Anna Głębocka, Weronika Drewniak i Weronika Miłkowska z klasy 3b