Rok Mikołaja Kopernika

Czy wiedziałeś, że Mikołaj Kopernik trudnił się nie tylko astronomią? Czy wiesz, gdzie prawdopodobnie znajduje się kopia obrazu, namalowanego przez samego badacza? Co zostało nazwane na jego cześć? Tych i wielu innych rzeczy dowiesz się nie tylko z tego wpisu, ale również z wydarzeń związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika, który aż do grudnia będzie świętowany w naszej szkole na najróżniejsze sposoby.

Okazuje się, że Mikołaj Kopernik jest jedną z barwniejszych postaci z pogranicza średniowiecza i renesansu. Zajmował się oczywiście astronomią, ale nie tylko ona leżała w kręgu jego zainteresowań. Oprócz tego może pochwalić się zatrzymaniem zarazy w Olsztynie czy skuteczną  obroną tegoż właśnie miasta przed Krzyżakami, a nawet traktatem o monecie, który wygłosił w 1522 roku w Grudziądzu. W tym samym wieku, wedle niektórych badaczy, istniał również jego autoportret, który niestety uległ zniszczeniu pod koniec stulecia. Aktualnie kopia tego rzekomego obrazu znajduje się w katedrze w Strasburgu.

Mimo że jego odkrycia nie były doceniane w okresie jego życia, teraz mamy wiele oznak podziwu, jakim ludzkość darzy tego astronoma. Na jego cześć nazwano jeden z kraterów na Marsie oraz na Księżycu, a także planetoidę. W 1965 roku jego wizerunek pojawił się na banknotach Narodowego Banku Polskiego, zaś w 2010 roku Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyjęła nazwę nowego pierwiastka o liczbie atomowej 112 – Copernicium.

Taka porcja suchych faktów na jego temat wystarczy, jak na początek, teraz przejdźmy do tego, na co z całą pewnością wszyscy najbardziej czekali – ogłoszeń!

2023 będzie obfitował w konkursy, spotkania, eventy, wystawy, a także w wyjścia i wycieczki, m.in.: „Śladami Mikołaja Kopernika”, która zainteresuje pewnie największe grono osób. Kopernik był związany m.in.: z Olsztynem, Toruniem, Fromborkiem, ale również z Krakowem, Grudziądzem czy Elblągiem, wobec czego wycieczka ta niewątpliwie przeniesie nas w świat bliższy temu wielkiemu astronomowi i przyczyni się do stworzenia naszych własnych wspaniałych wspomnień.

Kochani, część wydarzeń związanych z obchodami Roku Kopernikańskiego zostało już zrealizowanych, ale najlepsze przed nami… Wyczekujcie więc następnych wpisów, żeby być na bieżąco ze wszystkimi newsami oraz by nie przegapić konkursów oraz zapisów na wyjazd – obejrzymy miasta, w których historię ma Kopernik i na pewno dowiemy się wielu nieznanych nam dotąd mniej lub bardziej pikantnych ciekawostek na temat życia Patrona naszej Szkoły.

Newsa przygotowali: Dominaka Caban, Miłosz Koza klasa 3d.