Szkolenie na temat realizacji filmów krótkometrażowych

Ambitna, kreatywna, twórczo rozbudzona  młodzież naszej szkoły zgłosiła chęć udziału w tegorocznym międzynarodowym Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych w Zielonej Górze.

Organizatorzy Festiwalu, po raz pierwszy, przed Festiwalem, umożliwili uczestnikom udział w szkoleniu przybliżającym aspekty realizacji filmów. Dzięki tej wspaniałej inicjatywie, reprezentanci VII LO czyli nauczyciel języka francuskiego oraz uczeń klasy II d Rafał Molski, uczestniczyli 3-dniowym, intensywnym szkoleniu zorganizowanym w Warszawie.

Podczas szkolenia, mieliśmy okazję obejrzeć film „Kret” a następnie analizować jego fragment z reżyserem filmu, Rafaelem Lewandowskim. Uczestniczyliśmy w zajęciach z tworzenia scenariusza, dowiedzieliśmy się jak zmienić słowo pisane na język obrazu, w jaki sposób udźwiękowić film, na czym polega praca operatora filmowego oraz jak wygląda profesjonalny montaż filmu.

Efektem 2 intensywnych dni zajęć teoretyczno-praktycznych w języku francuskim, była realizacja filmu krótkometrażowego, stworzonego podczas warsztatów. Wszyscy uczestnicy szkolenia wzięli udział w jego realizacji co pozwoliło nam na zdobycie cennych doświadczeń poprzez obserwację pracy profesjonalnej ekipy. Teraz już wiemy ile czynników składa się na końcowy efekt kilku minut filmu, jak ważna jest praca każdego członka ekipy oraz jak wymagające to zajęcie.

Warsztaty pozwoliły nam na lepsze poznanie języka filmowego, na uświadomieniu sobie jak ważne są podejmowane przed realizacją filmu decyzje, jak oprócz opowiadanej historii, wpływa na widza sposób jej opowiadania, punkt widzenia kamery, kadrowanie, oświetlenie czy efekty dźwiękowe i montaż.

Efekt końcowy szkolenia, czyli szkoleniowy film krótkometrażowy, będziemy mogli poznać podczas Festiwalu w Zielonej Górze. Nie pozostało nam zatem nic innego jak zrealizować nasze konkursowe filmy!

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.