Projekt BohaterON

W roku szkolnym 2017/2018 był realizowany w naszej szkole projekt BohaterON, który ma na celu uhonorowanie i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach akcji „Kartka dla Powstańca” zostały wysłane pocztówki dla żyjących jeszcze powstańców warszawskich. Ponadto troje uczniów naszego liceum: Klaudia Owczarek z klasy 2c, Nikodem Buszko z klasy 1g i Kacper Łokieć z klasy 3d pod opieką Pani Profesor Beaty Gendek-Barhoumi, przygotowało krótką prezentację na temat Żołnierzy Wyklętych oraz kilka ciekawostek z planu filmu „Kapitan”, stworzonego przez Grupę pod Wiszącym Kotem. Zaprezentowano m.in. lokalizacje oraz anegdoty i zdjęcia z planu filmowego.

Głównym bohaterem prezentacji był kpt. Stanisław Sojczyński pseudonim „Warszyc”, jeden z Żołnierzy Wyklętych, którego historia jest związana z ziemią radomszczańską i częstochowską.  Efekty swojej pracy wraz z filmem upamiętniającym „Warszyca”, który na czele swoich oddziałów wyruszył na pomoc walczącej stolicy, licealiści zaprezentowali w kilku częstochowskich szkołach tj. Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca, Katolickiej Szkole Podstawowej oraz Szkole Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza. Prezentację mieli również okazję zobaczyć pierwszoklasiści naszego liceum oraz uczniowie klasy 2c.

Warto także dodać, że 1 sierpnia 2017r., czyli w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uczniowie i absolwenci naszej szkoły pod opieką Pani Profesor Beaty Gendek-Barhoumi wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji tego dnia w Warszawie. Uczestniczyli m.in. w wieczornym Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, koncercie Nie-Zakazanych piosenek oraz uczcili Godzinę W. Odwiedzili również Cmentarz Wojskowy na Powązkach oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niewątpliwie udział w projekcie oraz wyjazd do Warszawy był dla nas najlepszą lekcją historii i patriotyzmu.

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.