Druga edycja częstochowskiego projektu Expose rusza pełną parą!

Już po raz drugi licealistki z Częstochowy zdecydowały się w ramach praktycznej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zorganizować projekt społeczny w kategorii kultura. Dziewczyny już od zeszłego roku poprzez swoje pomysły z zakresu kultury i sztuki starają się stworzyć Częstochowianom przestrzeń, dzięki której będą mogli rozwijać swoje różnorodne pasje i zainteresowania.

W tym roku grupa, do której chcą dotrzeć to młodzież, ponieważ jak same mówią: „staramy się pokazać swoim rówieśnikom jak ważne jest obcowanie z kulturą i jak dużą rolę odgrywa ona w życiu każdego z nas. Tytuł projektu – „Expose” czyli z francuskiego – wystawiony, wyeksponowany lub wystawa, ekspozycja nie jest przypadkowy, ponieważ kieruje nami chęć pokazania, jak wiele można czerpać właśnie z kultury.

Zespół projektowy składa się z ośmiu licealistek z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. W skład zespołu wchodzą (od lewej) Zuzanna Mrozowska, Anna Krzywoń, Laura Pacud, Weronika Piotrowska, Julia Borkowska, Julia Ziółkowska, Wiktoria Grzesiak i Barbara Cabaj.

Zwolnieni z teorii to platforma stworzona przez polski edukacyjny startup społeczny Social Wolves, ujęty na liście Forbes 30 Under 30 Europe. Uczestnicy programu zakładają i realizują własne projekty społeczne przy wsparciu portalu zwolnieni z teorii.pl. Platforma powstała jako odpowiedź na brak u młodych ludzi wychodzących na rynek pracy, praktycznych kompetencji, co utrudnia im znalezienie pierwszego zatrudnienia. Dziewczyny są dowodem na to, jak ważnymi umiejętnościami są praca w zespole czy umiejętna komunikacja. Tworząc swój własny projekt społeczny nasze Częstochowianki zdobywają nowe doświadczenia, uczą się siebie, ale przede wszystkim działają na rzecz innych.

Pierwsza edycja projektu pozyskała: 15 partnerów, 507 udokumentowanych beneficjentów i 12 wzmianek medialnych, co pozwoliło uczestniczkom znaleźć się w finale Zwolnionych z Teorii razem z 400 ukończonymi w tym roku projektami z całej Polski i otrzymać nominację do Złotych Wilków, czyli nagród dla najlepszego projektu społecznego w naszym kraju wraz z 75 innymi projektami, w tym 12 w ich kategorii.

Druga edycja już teraz, na samym starcie, spotkała się z nie mniejszym sukcesem, ponieważ projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.

„Częstochowska architektura w obiektywie”

Jak na razie, największym zainteresowaniem wśród Częstochowian cieszył się wernisaż wystawy poplenerowej „Częstochowska architektura w obiektywie”, który odbył się 2 marca bieżącego roku o godzinie 18.00 w Alei Najświętszej Maryi 26 (koło drogerii Super Pharm). Goście mieli okazję zapoznać się z 20 z ponad 100 najlepszymi zdjęciami, zdaniem jury, wykonanymi analogowo podczas pleneru, organizowanego 9 lutego, na którym uczestnicy w dość nietypowy sposób – bo na filmie – dokumentowali najciekawsze, ich zdaniem, miejsca w Częstochowie. Fotografie są różnorodne, ponieważ oprócz wprawiania w zachwyt, poruszają też problemy estetyki w naszym mieście. Dodatkowo 15 zdjęć zawiera również swoją rysunkową interpretację, wykonaną przez przyszłych młodych architektów – przedstawicieli szkoły rysunku architektonicznego i artystycznego VERSO. Jeśli nie mieli Państwo okazji uczestniczyć w wernisażu projektu Expose, wystawa będzie otwarta aż do 22 marca w godzinach: od poniedziałku do piątku 16.00 – 19.00, w soboty 16.00 – 20.00 oraz w niedziele od 14 .00 – 17.00. Serdecznie zapraszamy.

„Wieczór poezji śpiewanej”

Kolejnym z cyklu wydarzeń organizowanych przez Expose jest wieczór poezji śpiewanej, na którym młodzi częstochowscy muzycy zaprezentują swoje wokalne umiejętności w pełnej nastroju przestrzeni. Tę nastrojowość będzie stwarzała towarzysząca występom muzycznym wystawa młodych artystów, uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. To właśnie tego dnia młodzi artyści odsłonią swoje dorobki artystyczne oraz będą odpowiadać na pytania co jest dla nich inspiracją oraz jakie czynniki „popychają” ich w stronę kultury i sztuki. Na wieczór poezji śpiewanej zapraszamy Państwa już 9 marca 2019 r. o godzinie 16.00 w Miejskim Ratuszu. Natomiast na obejrzenie wystawy mają Państwo czas do 22 marca w godzinach 16.00 – 19.00.

Warsztaty z historii sztuki dla uczniów szkół średnich

Jednak przysłowiową „wisienką na torcie” tegorocznej edycji są warsztaty organizowane w ramach projektu dla uczniów szkół średnich na terenie Częstochowy i okolic pt. „Jak odnaleźć się w kulturze i sztuce w epoce natłoku informacyjnego?”. Celem licealistek jest zachęcenie rówieśników do poszerzania swoich horyzontów w sferze kulturalnej, a także zainteresowanie ich kulturą elitarną i jej wpływem na popkulturę. Młodzież będzie szukała nawiązań do kultury wysokiej w dziełach kultury masowej, pozna pojęcia związane z teorią sztuki współczesnej czy konceptualnej, a także wykona kolaż, którego temat uprzednio wylosuje.

Biorąc pod lupę zapał i zaangażowanie tych młodych kobiet, nie ma co się dziwić, że mają już na koncie nominacje do najlepszych projektów społecznych w Polsce. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że chęci i pomysłów nie zabraknie na kolejne edycje i że swoim działaniem zarażą innych młodych ludzi do tworzenia tego typu przedsięwzięć. Trzymamy kciuki za projekt Expose podczas tegorocznej edycji Olimpiady!

Artykuł przygotowali: Weronika Piotrowska, Kamil Reszczyński.