Wizyta nauczycieli z Niemiec

Stało się już tradycją, że tuż po przerwie Świątecznej przyjeżdża do Częstochowy delegacja nauczycieli z Bambergu. Dzieje się tak na mocy porozumienia o współpracy w zakresie edukacji pomiędzy Urzędem Miasta, Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie a Dientzenhofer – Gymnasium w Bambergu.

Wizyta w Częstochowie rozpoczęła się uroczystą kolacją, w której wzięli udział Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Pan Zbigniew Janus, przedstawiciele SODu, nauczyciele Dientzenhofer – Gymnasium w Bambergu, niemieccy refendarze oraz nauczyciele częstochowskich szkół.

Nasze liceum odwiedził Rene Frenzel – nauczyciel języka angielskiego i fizyki. Hospitował on lekcję geografii prowadzoną przez p. prof. Tatianę Cieślak. Temat lekcji o chmurach i obłokach okazał się bardzo bliski dla Pana Rene, jako że zanim został nauczycielem był  pilotem wojskowego helikoptera. Na lekcji języka niemieckiego u p. prof. Katarzyny Kaczmarek Pan Rene odpowiadał na pytania zaciekawionych uczniów. Pani Dyrektor naszego Liceum odbyła krótką rozmowę z Panem Rene i życzyła miłego pobytu i pozytywnych wrażeń. Po tym czekało na Pana prawdziwe wyzwanie – zmierzenie się z zasadami dynamiki Newtona, czyli prowadzenie lekcji fizyki w języku angielskim w klasie I D. Na lekcji matematyki u p. prof. Krystyny Jędrzejczyk nasz gość zaangażował się w rozwiązywanie zadań z ciągów. Podczas spotkania z młodzieżą naszego Liceum, na którym obecny był też wicedyrektor p. prof. Marcin Terka, nasz gość miał okazję dowiedzieć się jakie profile kształcenia są w naszej szkole. O klasach biologiczno-chemicznych z rozszerzonym angielskim opowiedziały Elżbieta Krasiejko, Martyna Słomian i Karolina Wrzalik z klasy I A; w imieniu klas humanistycznych głos zabrała Julia Kaźmierczak (klasa II C), która także opowiedziała o Czytaniu Narodowym i osiągnięciach szkolnego koła teatralnego Grupy Pod Wiszącym Kotem. O klasach z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką opowiedział Antoni Rosikoń (klasa I D), który nie zapomniał wspomnieć o swoich ciekawych zainteresowaniach. Klasy z rozszerzoną geografią zaprezentowali Sebastian Gorzelok z klasy III F, który dla odmiany mówił po niemiecku, oraz Agnieszka Famuła z klasy 1 J. Edyta Cierniak z klasy III F opowiedziała w języku niemieckim o działalności Koła Turystycznego, a Jakub Kisiel (klasa I F) mówił o działalności charytatywnej prowadzonej przez młodzież naszego Liceum. O osiągnięciach sportowych wspomniał Bartłomiej Korczak z klasy I D, który jest członkiem drużyny siatkarskiej. Wspaniały poczęstunek przygotowali Julia Banaś, Marta Gębuś i Kacper Jóźwiak z klasy I L – smak tak pysznych ciast na długo pozostanie w pamięci naszego gościa. Pomoc przy organizacji spotkania okazali uczniowie klasy I L: Patrycja Szczypior, Karol Woszczyna i Bartosz Grabowski. Pan Rene dużo opowiadał też o sobie, o swojej karierze pilota wojskowego i nauczyciela, odpowiadał na pytania zainteresowanej młodzieży. Jego głównym przesłaniem było to, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, aby robić w życiu to, co się lubi najbardziej.

Newsa przygotowały: p. prof. Elina Szago-Lalak i p. prof. Katarzyna Kaczmarek