Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, który jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Obecnie świętuję się go w 192 krajach na świecie. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe aby propagować ekologiczny styl życia.

W tym roku święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia przygotowanych przez uczennice naszej szkoły prezentacji dotyczących Dnia Ziemi:

Głównym założeniem omawianej inicjatywy jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, upowszechnianie czystych technologii, propagowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz budowanie świadomości wspólnej odpowiedzialności za dalsze losy naszej planety. W Międzynarodowy Dzień Ziemi warto zatrzymać się na chwilę, oderwać myśli od problemów dnia codziennego i zastanowić się co Ty zrobiłeś dla naszej planety? W jaki sposób dbasz o to, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się czystym środowiskiem z bogatą bioróżnorodnością? To niezwykle istotne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach i przyjmuje w nich najróżniejsze formy. W 2000 roku głównym tematem obchodów Dnia Ziemi były zmiany klimatyczne. Mimo upływu ponad 20 lat temat ten jest nadal aktualny. Dlatego tak istotnym jest podjęcie działań na rzecz ochrony klimatu i poszukiwań alternatywnych źródeł energii.

Z alternatywnymi źródłami energii nierozerwalnie połączony jest jeden z poważniejszych problemów dnia dzisiejszego, odsunięty nieco na bok przez pandemię COVID – 19, czyli problem smogu. Za zjawisko to w 88 % procentach odpowiadają indywidualne systemy grzewcze (palenie niskiej jakości węglem, używanie starych kotłów). Należy pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na organizm człowieka wywołując szereg zmian i powikłań prowadząc niejednokrotnie do rozwoju poważnych chorób. Wśród powikłań można między innymi wymienić: powikłania zakrzepowo-zatorowe, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, rak płuc, kaszel, zapalenie zatok, zaostrzenie astmy, nadpobudliwość, problemy z koncentracja, niska waga urodzeniowa noworodków, przedwczesny poród, poronienia. Z uwagi na wszystkie wymienione negatywne  sutki smogu, należy podjąć działania pozwalające dbać o jakość powietrza na naszej planecie. Do działań tych możemy zaliczyć: stosowanie oczyszczaczy powietrza, nasadzenia roślin, zmiana środka transportu oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem którym musimy się opiekować, nie jesteśmy jej jedynymi mieszkańcami…

Newsa przygotowali: p. prof. Roma Ociepa oraz p. prof. Michał Zych.