Mobilność w Hiszpanii, realizacja projektu Erasmus+ Akcja KA1

W terminie 13.09.2021- 24.09.2021 uczestniczyłam w intensywnym kursie językowym w Hiszpanii, w przepięknym Kadyksie. W ramach realizacji projektu Erasmus +, miałam okazję pogłębić znajomość języka hiszpańskiego, porównać metody używane do nauki języka obcego, poznać przedstawicieli wielu kultur i wymienić się doświadczeniami z prowadzącymi zajęcia nauczycielami. Dwa tygodnie intensywnej nauki języka, w kraju hiszpańskojęzycznym to bez wątpienia najlepszy sposób na doskonalenie wszystkich kompetencji językowych, poszerzenie słownictwa, poznanie kultury hiszpańskiej. To również doskonała motywacja do dalszej nauki i przystąpienia do egzaminu DELE C1.

To także bardzo korzystne doświadczenie dla nauczyciela, móc ponownie zasiąść w ławce.  Jako nauczyciel języka, mogłam czerpać inspirację, obserwować pracę innych, poczuć jak to jest z drugiej strony. Oczywiście, sytuacja na kursie językowym odbiega nieco od szkolnej rzeczywistości, uczymy się tylko jednego przedmiotu a motywacja uczniów jest ogromna, w dodatku język którego się uczymy otacza nas z każdej strony. Jedno jest pewne, warto się uczyć języków, bo możliwość komunikacji otwiera możliwości poznania drugiego człowieka, poznania świata do którego turysta nie jest w stanie dotrzeć, poszerza nasze horyzonty, pomaga gimnastykować mózg. W grupie w której sięznalazłam, można się było poczuć wielokulturowo i międzypokoleniowo: Szwajcar, Anglik, Amerykanka, Włosi, Tunezyjka, Francuzka, niezależnie od wieku, a ten wahał się od 21 do 80 lat, uczyliśmy się pilnie. Poznawaliśmy, zawiłe tajniki gramatyki, dzieliliśmy się swymi doświadczeniami i zapleczem kulturowym poznając jednocześnie kulturę i historię Hiszpanii.

Miałam też okazję uczestniczyć w koncercie Flamenco, w wymarzonych do tego okolicznościach, na tarasie w zabytkowej części miasta. Przejmujące, przepiękne doświadczenie, pokazujące wszystkie odcienie ludzkiej duszy i moc człowieka.

Zachwycił mnie Kadyks, miasto którego początki sięgają ponad 3000 lat, najstarsze miasto Hiszpanii, jedno ze starszych, nadal zamieszkanych w Europie, miasto założone przez Fenicjan, będące świadkiem wyprawy wojennej Hanibala czy wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Spacerując po Kadyksie możemy natknąć się na ślady bogatej przeszłości tego miasta: pozostałości fenickie, rzymskie- amfiteatr, arabskie- dawny meczet. Architektura miasta, kuchnia, język ale też i wygląd ludzi to świadectwo wielokulturowej historii Kadyksu.  Historii która płynnie wpisuje się w krajobraz miasta, stanowi o jego pięknie, wyjątkowości, różnorodności. Kadyks jako tygiel kulturowy, dawał świadectwo o możliwości pokojowego współistnienia przedstawicieli wielu nacji, z czego okres dominacji Arabskiej (800 lat) może stanowić przykład na skok cywilizacyjny mieszkańców tej części Półwyspu Iberyjskiego. Architektura, medycyna, nauki ścisłe, filozofia, sztuka to tylko niektóre dziedziny życia które w związku z wpływami arabskimi mogły rozwinąć się na podatnym gruncie dzisiejszej Hiszpanii. Dziś, zwiedzając choćby Sewillę, warto zwrócić uwagę np. na wieżę katedralną, której bazę stanowi dawny minaret, zakończony stosowniejszą dla chrześcijańskiej budowli kopułą. W ten sposób, odkrywać można w tym regionie elementy historycznej układanki, zachwycać się pięknem uliczek, kolorem oceanu, piaszczystymi plażami, oraz przypływami i odpływami które odsłaniają skrywane przez wodę skarby.

Kadyks to również doskonała baza do surfowania, to świetna infrastruktura do zwiedzania miasta na rowerze, to miasto łączące w sobie starożytność i nowoczesność. W nowszej historii miasta, na trwale zapisało się tragiczne wydarzenie związane z przypadkową eksplozją w roku 1947 przechowywanych tam podczas wojny domowej bomb. Eksplozja, wyciszona przez ówczesne rządy Generała Franco, pochłonęła 150 istnień ludzkich, wielu ludzi trwale okaleczyła, a cześć miasta uległa zniszczeniu. Dziś, dostrzeżemy z łatwością, różnice pomiędzy architekturą wewnątrz murów i poza nimi. Na miejscu dawnych zniszczeń, powstały nowe osiedla i nowe miasto wraz ze spektakularnym stadionem, który ostatnio był świadkiem meczu drużyny gospodarzy z reprezentacją Barcelony, zakończonego remisem.

Projekt Erasmus + dał mi możliwość bycia w pięknym miejscu i poznania wspaniałych ludzi, zatem, uczmy się języków  i korzystajmy z możliwości jakie oferuje nam członkowstwo w UE!

Newsa przygotowała: p. prof. Katarzyna Kornecka-Nalewajka.