Akcja „Żonkile”

W dniu 19.04.2018r., czyli w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie naszego liceum pod opieką Pani Profesor Beaty Gendek-Barhoumi wzięli udział w akcji „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia.

Papierowe żonkile, wykonane przez kilkoro licealistów, otrzymali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, mieszkańcy Częstochowy oraz pracownicy Urzędu Miasta. Ten dzień w 1943r . był pierwszym, w którym Żydzi zamieszkujący getto warszawskie toczyli samotną i heroiczną walkę z niemieckimi oddziałami, które przystąpiły do ostatecznej jego likwidacji. Zarówno społeczność VII LO jak i pracownicy Urzędu Miasta czy mieszkańcy Częstochowy bardzo pozytywnie reagowali na inicjatywę młodzieży. Szczególnie wzruszeni byli starsi mieszkańcy miasta, którzy pamiętają wojenny kataklizm i których spotkanie z zainteresowaną historią młodzieżą przywołało wiele wzruszeń. Warto podkreślić, że uczniowie VII LO zainteresowali akcją także dzieci, które odbierając żonkile przypominały sobie historie Janusza Korczaka.

Realizatorzy projektu spotkali się też z uznaniem z Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Panią Magdalenę Dębską, która przyjęła Żonkil Pamięci i pogratulowała pomysłu. Młodzież VII LO planuje kolejne żywe lekcje historii dla mieszkańców Częstochowy.

Newsa przygotowała: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi.