Uczennica klasy 3b laureatką konkursu I Know America 2019

Ogromnie miło nam poinformować, że uczennica klasy 3b, Marta Jędrzejczyk, została laureatką konkursu I Know America 2019, zorganizowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce, Fundację Wspomaganie Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Konkurs jest organizowany od 17 lat dla uczniów szkół ponadgimnazjalych i jest podzielony na  trzy etapy. Podczas I Etapu uczestnicy wypełniają test wielokrotnego wyboru, obejmujący zagadnienia z kultury, popkultury, historii, amerykańskiego systemu politycznego, bieżącej sytuacji społeczno – gospodarczej, stosunków polsko – amerykańskich, systemu edukacji, geografii, sportu. II Etap, do którego przechodzi 60 uczestników z największą liczbą punktów, to napisanie eseju w języku polskim na jeden z 15 tematów. Marta napisała  esej dotyczący  problemu segregacji rasowej w  USA na przestrzeni wieków jak i we współczesnych relacjach społecznych, co wymagało analizy fachowej literatury, informacji publicystycznych.

III Etapu przechodzi 15 autorów najlepszych prac, a ich zadaniem jest nagrać film, w którym wypowiadają się na jeden z trzech tematów, oraz rozmowa z komisją na podstawie przygotowanej puli zagadnień.

Marta znalazła się w gronie 15 finalistów i 13 uczestników wyróżnionych w drugim etapie konkursu, którzy zostali zaproszeni na finał konkursu, połączony z 4-dniowym pobytem w Warszawie, ufundowanym przez Ambasadę Amerykańską w Polsce oraz Fundację Wspomagania Wsi. W ramach nagrody, uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych i nauczyli się przyrządzać kilka podstawowych amerykańskich dań. Odwiedzili słynne Muzeum Neonów oraz American School of Warsaw, gdzie poznali typowy plan zajęć amerykańskich uczniów i wzięli udział w lekcjach pokazowych (drama classes, stage craft, economic studies). Dodatkowo wybrali się na spektakl „Metafizyka Dwugłowego Cielęcia” w Teatrze Studio oraz do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ostatnim dniu wyjazdu zostali zaproszeni przez zastępcę ambasadora Erica Greena na lunch do Ambasady Amerykańskiej, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród. Pobytowi towarzyszyła wspaniała atmosfera. Żaden z uczestników przez długi czas go nie zapomni.

Gratulujemy Marcie tak ogromnego sukcesu.

Newsa przygotowała p. prof. Małgorzata Korpus, p. prof. Agnieszka Warzecha, Marta Jędrzejczyk.