Kolejny sukces Grupy Pod Wiszącym Kotem

Jak co roku w Centrum Kultury w Lublinie odbył się Ogólnopolski Przegląd Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim.  9 marca 2019 roku Grupa pod Wiszącym Kotem działająca przy VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie wzięła udział w jego XXI edycji.

Przegląd rozpoczął się krótkim monodramem absolwentki VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, Julii Krysiak, zeszłorocznej zdobywczyni Grand Prix. Julia podzieliła się także swoimi wrażeniami z tygodniowego pobytu w Anglii, który jest elementem głównej nagrody.

W tym roku grupa pod przewodnictwem pani profesor Beaty Gendek-Barhoumi zaprezentowała dwa spektakle na podstawie dramatu „Hamlet” – „Remember Me” i „You Did Love Me Once” oraz jeden monodram oparty na sztuce „Otello”- „Hell’s Kitchen”.

Spektakl Remember Me przedstawia Hamleta Młody intelektualista przymuszony do wypełnienia misji, rozdarty między własnym sumieniem a koniecznością i pragnieniem zemsty. Każda sytuacja przypomina  słowa ojca, każdy życiowyepizod to projekcja własnych, obsesyjnych myśli o morderstwie i wewnętrzny imperatyw,  który każe być mścicielem. Kolejno prowadzone rozmowy ze stryjem, Poloniuszem, szkolnymi przyjaciółmi, Laertesem to następujące po sobie sceny komedii życia Hamleta – komedii, która ukazuje ironię egzystencjalnego scenariusza. Bohaterowie padają ofiarą Hamleta, a może Hamlet pada ofiarą samego siebie. Spektakl został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność  a każdy z aktorów dał z siebie wszystko.

Dziewczyny z Grupy pod wiszącym kotem zaprezentowały Ofelia nie potrafiła uwierzyć, że najpiękniejsze z uczuć, największa siła i największe szczęście była totylko ułuda, chwilowa zachcianka, miłe słówka, czy pożądanie. Ofelia kochała Hamleta, bo wierzyła w jego miłość. Kiedy „na zawsze” staje się wiecznością na próbę a wyznanie „kocham cię najbardziej na świecie” przyćmiewają słowa nienawiści,  Ofelii pozostaje tylko zdziwienie i obojętność. „Wiemy kim jesteśmy, ale nie wiemy, kim możemy się stać.”. Spektaklowi towarzyszyła wzruszajaca impresja filmowa znakomicie zmontowana przez Martynę Krysińską.

Monodram Hell’s Kitchen ukazywał przeprowadzenie przez bohatera Otella znakomitej intrygi. Doskonały w roli Jagona Piotr Woldan znakomicie ukazał przedstawione w zapowiedzi spektaklu emocje – spory kawałek urażonej ambicji, kilka gram wyuzdania, duża porcja hipokryzji, łut sprzyjających okoliczności, dawka zazdrości przyprawionej zawiścią, doza manipulacji i uroku osobistego, szczypta nienawiści i kilka kropli bezwzględności. Każdy ruch i każde słowo zostało przedstawione perfekcyjnie.

Już od wielu lat grupa aktywnie biorąca udział w przeglądzie odnosi liczne sukcesy. W tym roku również nie obyło się bez satysfakcjonującego werdyktu.

Decyzją jury w składzie: Mieczysław Wojtas, Mark Atkinson oraz Henryk Kowalczyk; Grupa pod Wiszącym Kotem zdobyła następujące nagrody:

  • Grand Prix dla Bartłomieja Szczecińskiego za osobowość sceniczną tegorocznej edycji Przeglądu i pięknie brzmiący język angielski w roli Hamleta w spektaklu „Remember Me”;
  • Wyróżnienie zespołowe za konsekwentne budowanie liryczno-tragicznej aury wątku postaci hamletowskiej Ofelii w spektaklu „You Did Love Me Once”

Pobyt w Lublinie, jak co roku, był wspaniałym przeżyciem i sprawdzeniem swoich sił na scenie. Wyjazd dał nowym ”kotom”, jak nazywani są członkowie grupy, szansę na zintegrowanie się i wspólną pracę przy tworzeniu spektakli. Grupa pod wiszącym kotem zwiedziła także Stare Miasto w Lublinie, Zamek, Archikatedrę, Krakowskie Przedmieście i urocze uliczki. Pobyt w Lublinie przypadał na 8 marca i chłopcy z koła teatralnego sprawili swoim koleżankom niespodziankę wieczornym spontanicznym przedstawieniem i słodkościami.

Grupę pod wiszącym kotem w Lublinie reprezentowali:

Michał Hobot, Bartek Szczecinski, Wojtek Pakuła, Karol Kowalewski, Natek Jendrek, Bartosz Necki, Kacper Męcka, Kuba Kieliński, Winnicjusz Pilarski, Piotr Woldan, Rafał Molski, Kamila Wiklińska, Julia Sterczewska, Natalia Walaszczyk, Kasia Korzeniowska, Karolina Chmielewska, Natalia Makowska, Olimpia Patrzałek, Zuzanna Bąk, Zosia Kandora, Wiktoria Rybiałek, Julia Kazimierczak, Klaudia Janeczek, Milena Łyzniak, Roksana Górak, Zuzia Gajewicz oraz absolwenci  Julia Krysiak, Kacper Łokieć, Leszek Lis, Cyprian Szwejda pod opieką pani profesor Beaty Gendek-Barhoumi oraz pani profesor Ewy Lutostańskiej.

Przygotowały: p. prof. Beata Gendek-Barhoumi oraz Kamila Wiklińska.